Fotosoutěž Navigace


Rozhovory

Pět otázek pro vítěze 4. kola (10. ročník)

Karin Petrskovská - V časoprostoru

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit okolností, které její vznik provázely?

Paní Helenku jsem potkala zcela náhodou v samoobsluze. Byla tak výjimečná, nádherně upravená, krásně oblečená. I v jejím nádherném věku (88 let) z ní sálala vitalita, ale hlavně život tak precizně protkán nitkou času na její milé tváři. Oslovila jsem ji a požádala, zda bych si ji mohla vyfotit. Posléze jsme si vyměnily telefonní čísla a já ji nyní občas chodím navštěvovat, a samozřejmě při té příležitosti i fotit. Zaznamenávám zimu jejího života a strašně ráda při tom naslouchám jejím příběhům.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínila?

Fotím zhruba 6 let, asi 4 roky jsem navštěvovala Lidovou konzervatoř v Ostravě, ale mé ambice sahají o cosi dál - podala jsem si přihlášku i na ITF v Opavě. Jinak, v současné chvíli probíhá má třetí výstava s názvem "Žena" v Piaristickém klášteře v Příboře, která potrvá až do 6. 5. 2024.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Aktuálně se nejvíce věnuji focení žen. Ráda fotím akty, poloakty, glamour... ale i street, žel bohu vzhledem k tomu, že jsem žena pečující o svého silně autistického syna, nedostanu se dál, než "za humna", a proto jsem se našla v žánru, který mohu fotit v podstatě kdekoli. Vzorem mi ze začátku byla Kateřina Janišová, postupně poznávám i spoustu dalších fotografů (nejen) ženského aktu, jmenovitě třeba Lukáš Tycar, Katarína Grajcaríková, mám ráda fotografie Hanky Peškové, Jana Kočičáka Kočího, Lenky Zavadilové a tak dále.
Mým přáním je ale rovněž fotit sociální dokument, miluji silné životní příběhy, sama jsem se loni pustila do sepisování a zároveň i focení několika z nich, ale momentálně mi časově nevychází v tom pokračovat.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Přešla jsem k Sony, dříve to bylo několik typů značky Nikon. Sony Alpha 7 III je bezzrcadlo lépe technicky vybavené než fullframe formáty od Nikonu, tedy alespoň dle mého antitechnického názoru. :) Pořídila jsem si tyto foťáky rovnou dva, každý objektiv, což je SIGMA 24-70 ART a SIGMA 105 ART, má onen luxus svého vlastního těla a mně tak odpadne ono martýrium věčného přehazování objektivů.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěla v budoucnu splnit?

Ráda bych se dostala na vysokou školu, jak píši výše, abych poznala nové lidi, prostředí a naučila se něčemu novému. Měla sem tam nějakou výstavu a občas dostala i nějaký ten bodík ve fotosoutěži, a kdybych alespoň jednou nějakou vyhrála, byl by to pro mne asi maximální úspěch. Vlastně bychom se synem vyhráli spolu, absolvuje totiž veškerá má focení, a někdy je to opravdu "záhul", neb syn je "chronický zdrhač". :)

 

Děkujeme za odpovědi a gratulujeme k vítězství ve 4. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 3. kola (10. ročník)

Hana Pešková - Do divočiny

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit okolností, které její vznik provázely?

Na snímku je Dempster Highway - silnice vedoucí civilizací do divočiny. Je to jediná dálnice překračující severní polární kruh (od Dawson City do Inuviku), jeli jsme po ní krátce při naší cestě po Aljašce a Yukonu v době, kdy v okolí hořely lesy. Cesta je to drsná neboť divočina se zde civilizaci nevzdala.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínila?

Fotit jsem začala ve 14 letech, byla jsem okouzlená snímky Josefa Sudka. V koupelně jsem si udělala černou komoru, vyvolávala jsem si filmy a zvětšovala, sušila, leštila... Po vysoké škole jsem fotit přestala (s výjimkou rodinných fotek) a vrátila se k tomu až cca před 13 lety, kdy jsem začala více cestovat. Větší obrat nastal, když jsem vstoupila do fotoklubu FotoKrumlov, kde bylo velmi kreativní prostředí. Díky členství jsem mohla vystavovat na společných i samostatných výstavách v Českém Krumlově, a také na několika společných výstavách v Praze. Byla jsem také na fotoexpedici v Bangladéši s Garikem Avanesianem a začala jsem na jeho popud usilovat o titul AFIAP a posléze ještě o EFIAP - to jsou tituly od mezinárodní organizace národních fotografických sdružení Féderation Internationale de l'Art Photographique. Titul EFIAP jsem nakonec obdržela v roce 2021. K získání tohoto titulu je zapotřebí více jak 250 akceptací a také cen na minimálně 30 salónech v alespoň 20 státech, jednalo se o digitální i tištěné snímky. Takže to byla velká motivace a zároveň velká škola.

V posledních 3 letech jsem členem několika mezinárodních a českých FB skupin, což je také velmi motivující. Sociálním sítím se vyhýbám, ale kvůli focení jsem si FB profil zařídila:) Byla jsem moc ráda, když některé mé snímky vyšly i v časopisech International Street Photography and Reportage, v posledním loňském čísle 10/11/2021 pak i malý medailonek.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Můj největší vzor byl od začátku Josef Sudek, takže hlavní je pro mne ve fotografii zajímavé světlo - v cestovatelsko-reportážní, krajinářské a také ve street fotografii. Ráda cestuji a snažím se vždy co nejvíce přizpůsobit místním zvyklostem a fotím všední život, dokument. Tady je můj vzor např. Steve McCurry, Sebastiao Salgado, Josef Koudelka a Ragnar Axelsson. Street fotografii mám velmi ráda, baví mě sledovat a zachytit všední náladu na ulici, a také experimentovat s časem, úhlem záběru či focením metodou ICM. Inspirují mě snímky Vivien Maier, Joela Meyerowitz, Elliota Erwitta a také např. Olgy Karlovac a Alexeje Titarenka. Profesí jsem ekolog, takže jsem často v přírodě a velmi ráda fotím krajinu, vzorem je mi v této oblasti náš skvělý krajinář Jan Šmíd a taky Michael Kenna se svými černobílými snímky a samozřejmě Josef Sudek.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Mým hlavním fotoaparátem je Nikon D850, ale je těžký, takže jej beru jen na plánované focení a fotoexpedice. Fotí se mi s ním skvěle. Mým oblíbencem je Leica CL, která je velmi kompaktní a nosím ji všude sebou. Díky tomu fotím každý den, z bytu prakticky nevycházím bez foťáku, mobil je sice fajn, ale fotím s ním jen kvůli lokalizaci snímků a dokumentačně.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěla v budoucnu splnit?

Po covidové pauze se už moc těším na cestování a focení i mimo Evropu. Mám rozpracované fotografické projekty, na kterých bych i nadále ráda soustavněji pracovala a možná některé i vydala knižně. A mým snem je také mít čas fotit krajinu a les jako Josef Sudek.

 

Děkujeme za odpovědi a gratulujeme k vítězství ve 3. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 2. kola (10. ročník)

Lenka Zavadilová - MŽ

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit okolností, které její vznik provázely?

Fotografie vznikla jako domácí úkol. Začala jsem studovat na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě a jedním ze zadání bylo vyfotografovat snímek s využitím principu barevného kontrastu (komplementární vztah barev). Už při zadání jsem věděla, že tato práce mě bude velmi bavit. Vybrala jsem si barvu modrou a žlutou, proto název MŽ a přemýšlela jsem, jak to pojmu. Nakonec mě napadlo využít tvrdé papíry, které mohu skládat a překrývat, trochu je lampičkou nasvítit.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínila?

Pokud nepočítám dobu tzv. "cvakání" a zkoušení, tak první fotografie, co vypadaly jako fotografie začaly vznikat v r. 2018. Co se týče mých studií, tak mám za sebou lidovou konzervatoř - obor  výtvarné fotografie, workshopy, mimo jiné i s naší Janou Kupčákovou a nyní jsem se dostala na vysokoškolské studium, kde jsem v 1. ročníku. Mám za sebou asi dvacítku společných výstav a dvě samostatné výstavy. Moje fotografie byly publikovány v časopise Digitální foto, Foto Video a opakovaně spolupracuji s časopisem Lidé a Země. A co se týče soutěžení, i tam byly nějaké úspěchy, ale není až tak důležité vyhrávat, ale fotit s láskou, To je asi te největší výhra.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Nejraději fotím street a reportáž, ale v podstatě se nebráním žádnému žánru. Vždycky jsem si myslela, že budu krajinář, ale osud mě zavál do jedné streetové skupiny na FB a bylo rozhodnuto. Nakonec všechny Vámi vybrané fotografie  jsou zátišími, to byla pro mě velká výzva.  Fotografických vzorů mám víc, ale pro moji lásku k fotografii jsou dva důležití. Jindřich Štreit a Otakar Metlička. Oba mám navíc velmi ráda lidsky.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Dříve jsem nedala dopustit na Panasonic Lumix, ale člověk se vyvíjí, tak jsem změnila názor. Fotím s Fuji XT 3 a XT 4.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěla v budoucnu splnit?

Mým snem bylo fotit s Jindrou Štreitem, to už se mi podařilo. Pak jsem se chtěla dostat na Institut tvůrčí fotografie do Opavy, a to se mi taky splnilo.

 

Děkujeme za odpovědi a blahopřejeme k vítězství ve 2. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 1. kola (10. ročník)

Iva Bečvářová - Odliv

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit něco na způsob "historek z natáčení", tedy okolností, které její vznik provázely?

Fotografie vznikla při mé lednové cestě po Bangladéši. V přístavním městě Čittagong jsme se ráno vypravili na procházku a focení na místní vyhlášený rybí trh a do přístavu samotného. Ráno bylo mlhavé a sychravé, ale to my fotografové máme rádi. Byl odliv a malé rybářské lodě byly uvězněné v blátě a čekaly na příznivější podmínky pro vyplutí. To nejde necvaknout... :-)

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínila?

Fotografii se věnuji cca 15 let a to hlavně na svých cestách po světě. Kvůli cestování jsem začala fotit a dnes už víceméně cestuju proto, abych mohla fotit. Fotografování se stalo mým velkým koníčkem, a dnes již i "slušným přivýdělkem". Moje fotografie uspěly v několika cestovatelských fotosoutěžích, ale jejich konkretizování nepovažuji za podstatné. 

Jsem tvůrčí typ, baví mě každý tvůrčí proces a když z něj vypadne ještě fotka , která se líbí i veřejnosti, tak je to pro mě bonus navíc.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Nejblíže je mi fotografie cestovatelská (dokumentární), ráda fotím zajímavé lidi na zajímavých místech, mám ráda emocionálně vypjaté situace, opravdové, živelné, syrové ... Pro svoji tvorbu potřebuju inspiraci, kterou nacházím právě na cestách. Ale v podstatě se nevyhýbám žádnému žánru. Každá cesta je jiná, zaměřená na jiná témata a já se na ní vždy pokouším pořídit alespoň pár dobrých fotografií. 

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

V současné době fotím zrcadlovkou Canon EOS 6D a objektivy Tamron 24-70 mm f2,8 , Canon 70-200 mm f2,8 a makro objektivem Canon 100 mm f2,8 . Značku Canon mám již několik let, v podstatě od mých fotografických začátků a jsem s ní spokojená. 

Fotografické vzory nemám, ale mému srdci jsou blízcí fotografové jako je Steve McCurry, Sebastiao Salgado, Antonín Kratochvíl ...

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěla v budoucnu splnit?

Fotografické sny mám, je jich mnoho a všechny jsou zase spojené s cestováním po světě...

Odkaz na autora:

Email: iva.becvarova@seznam.cz

 

Děkujeme za odpovědi a blahopřejeme k vítězství v 1. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 5. kola (9. ročník)

Ondřej Novák - Jedu kolem

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit okolností, které její vznik provázely?

Fotografii “Jedu kolem” jsem pořídil letos v dubnu během pracovního pobytu v mém oblíbeném městě – řecké Soluni. Jedná se o místo, které je jako stvořené pro street fotografii, plné fotogenických zákoutí a zajímavých lidí. Místo na fotografii se jmenuje “Umbrellas” (Deštníky) a je dílem řeckého umělce jménem Giorgios Zoggolopoulos. Zde jsem udělal snad stovku záběrů :) ze všech možných míst. Na závěr focení jsem fotoaparát umístil na stativ, nastavil delší čas, vysoké clonové číslo a použil kabelovou spoušť. A pak už jen čekal, až kolem pojede někdo zajímavý. Šlo mi o efekt delšího expozičního času, kdy divák může vnímat kontrast rozmazané postavy v popředí a ostrého pozadí včetně dalších lidí v dálce. Tak snad se mi to podařilo :). Použil jsem Fujiflm XT5 a objektiv Sigma 18-50.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínila?

Fotografiji jsem začal zkoušet už v dětství v ZUŠ, tehdy se jednalo o klasické přístroje na film. Na digitální fotografii jsem přešel před cca 22 lety. Jsem fotograf amatér a fotím proto, že mne to prostě baví, je pro mě relax vnímat své okolí prostřednictvím hledáčku. V soutěži Fotostart Školy kreativní fotografie jsem uspěl už několikrát. Toto je podruhé co jsem se umístil na prvním místě, dále jsem byl jednou třetí a několikrát mé fotografie uspěly v TOP 20 nebo Kreativita 50. Dařilo se mi i v dalších soutěžích – letos jsem měl svou fotografii na street foto výstavě v Leica Gallery, další fotografii ze soutěže Czech Art Photo budu mít v létě vystavenu ve Zlíně, párkrát jsem uspěl se svou fotografií v soutěži časopisu Digitalní Foto a jedna má fotografie se dostala na stránky Photographers Magazine. Své fotografie, nyní hlavně ze světa street foto, také postuji na různých českých a zahraničních facebookových foto skupinách.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Toto se u mne v posledních dvou letech změnilo, dříve jsem fotil hlavně krajinu, ale nyní je to z 90% street fotografie. Také bych se chtěl začít více věnovat portrétům. Mezi mé české vzory patří Josef Sudek , František Drtikol a v poslední době se mi moc líbí fotografie Antonína Kratochvíla, jehož vernisáž jsem měl tu čest navštívít. Ze světových fotografů se mi líbí styl, který používal Henri Cartier-Bresson. Také je pro mne velmi inspirativní sledovat své kolegy a kamarády, kteří také fotí a jejichž práce můžu vidět na různých FB foto skupinách. Osobně mně hodně svým stylem a užitečnými radami a tipy inspiroval Honza “Kočičák” Kočí.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

V současné době používám tři APS-C fotoaparáty, všechny od Fujifilmu. Jedná se o XT5, kterou většinou používám s výborným a praktickým objektivem Sigma 18-50, ale občas také s pevnými skly XF35f2 a XF50f1.2. Na krajiny nejvíc používám objektiv XF50-140. Druhým aparátem, který rád a často používám je Fujifilm X100v – úžasně kompaktní přístroj se štěrbinovou závěrkou a integrovaným ND filtrem. Ten v poslední době fotí většinu mých cest. Poslední fotoaparát je starý X30, který používám už jen vyjímečně, ale často a rád si jej půjčuje nejmladší syn :). Na Fujifilmu mě baví jeho skvělé filmové simulace, díky kterým už obvykle ani nepoužívám RAW, ale fotím přímo dp jpg.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěla v budoucnu splnit?

Mé sny se plní :). Vyhrát podruhé v této soutěži, v tak silné konkurenci, považuji za veliký úspěch. Jsem rád, že se mi daří se zlepšovat a učit se víc a víc této báječné disciplíně – fotografii. Fotografie mě baví a doufám, že mne ještě dlouho bavit bude.

 

Děkujeme za odpovědi a gratulujeme k vítězství v 5. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 4. kola (9. ročník)

Gabriela Trousilová - Motýlci na procházce

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit okolností, které její vznik provázely?

Fotografie vznikla jedno velmi studené a mlhavé ráno na Benátském karnevalu v únoru. Stála jsem u vody a rozhlížela se po probouzejícím se nábřeží. Všimla jsem si v povzdálí muže, který mě zaujal tmavší aurou kolem hlavy...jen procházel kolem bez povšimnutí...jakmile přišel blíže, viděla jsem, že ze vzdáli působící aura je jakási ozdoba v podobě motýlků, které měl jako náhrdelník kolem krku. V momentě kdy procházel kolem mě, užívající si ranní cigaretku a procházku, jsem stiskla spoušť...

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínila?

Nevím, kde se ve mě vzala touha chodit po světě s fotoaparátem a zachycovat momenty, které už se nikdy nemusí opakovat. Jen jsem tu touhu poslechla a svůj první fotoaparát si pořídila v říjnu 2020 a ani nevěděla, že existuje něco jako clona nebo ISO. A fotografie se stala mojí absolutní vášní. Mám i jiné koníčky co mě moc baví, ale fotografie a vše kolem ní mě naprosto pohltilo. Abych tomu dala štábní kulturu, navštěvuji Školu kreativní fotografie, dle času zajdu na fotografický workshop, velmi čerstvě jsem členkou 1.ČKFA Nekázanka. Prakticky stále mám u sebe fotoaparát, téměř veškerý volný čas buď fotím nebo si prohlížím a studuji fotografie, poslouchám rozhovory a podcasty, ráda si čtu a prohlížím knihy o fotografii, chodím na výstavy. 

 

2022 - ŠKF výstava k 20. výročí školy - Galerie Ambit, Jungmannovo nám. Praha

2022 - výstava Praha fotografická - Galerie Ambit, Jungmannovo nám. Praha

2022 - 6.místo ve fotosoutěži FOTOSTART 2021/2022

2022 - výstava v minigalerii FOTOŠKODA (výherní fotografie ze soutěže Fotostart)

2022 - výstava na fotofestivalu Blatná v rámci ŠKF

2022 - výstava na mezinárodním fotofestivalu, Hyderabad/Indie - womanstreetphotographers TOP 50/21.místo

 

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Necítím se být zatím vyhraněná pro jednu oblast, stále zkouším vše a tak trochu se stále hledám. Hodně mě ale ovlivnil můj začátek fotografování na podzim 2020, kdy jsem chodila v rámci restrikcí téměř prázdnými pražskými ulicemi. Z toho vyplynula vášeň pro street, které věnuji asi nejvíce času. Moc mě baví zachycovat emoce lidí, a tak si hraju i s portrétem. Dnes už převážnou část mých fotografií fotím v černobílém režimu.

Nemohu říct, že bych měla nějaký konkrétní fotografický vzor. Ale je pravda, že mě moc baví sledovat práci newyorského fotografa Phila Penmana nebo Bryana Petersona. Velkou zásluhu jít zkusit street měl 11.dílný seriál Jana Šibíka pro ČT Jak se fotí. Moc ráda listuji knihami Antonína Kratochvíla a Františka Dostála.  

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Mám jediný fotoaparát Leica Q2. S výběrem fotoaparátu jsem požádala o pomoc mého kamaráda fotografa Zdeňka Macháčka, který vedle jiných vlastní i Leicu. Já v tu dobu nevěděla ani co chci fotit. Leica byla jedna z jeho prvních návrhů, a věřila jsem, že v tu chvíli žertuje. Nicméně po dlouhém zvažování jsem si ji nakonec pořídila. Ráda používám věci, které mají vyrovnanou estetickou krásu a funkčnost, dokonalost a tradici. A to Leica plně splňuje. Její technickou dokonalost jsem začala poznávat až postupně... :-) A ani jednou jsem nezaváhala, že je to ten pravý fotoaparát pro mě!

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěla v budoucnu splnit?

Z legrace na tuto otázku odpovídám, že bych jednou chtěla mít autorskou výstavu v Muzeu moderního umění v New Yorku...tak uvidíme...

Do té doby bych si přála, aby mě neopouštělo nadšení a radost z fotografování. Ráda bych fotila takové fotografie, které by ostatní v pozitivním smyslu ovlivňovaly a dělaly radost.

 

Děkujeme za odpovědi a gratulujeme k vítězství ve 4. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 3. kola (9. ročník)

Robert Palička - Věže Vyšehradu

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit okolností, které její vznik provázely?

Jedná se o panoramatickou velkoformátovou fotografii v rozměru 96 x 60 cm, složenou ze čtyř expozic v jedné řadě. Fotografie byly focené velmi starým teleobjektivem Nikon 70-210 mm, ohnisko 125 mm, pomocí ND filtru a dlouhé expozice 25 s. Fotografie vznikla na začátku června roku 2022. Tehdy se nad Vltavou začínaly tvořit jarní mlhy, ale někde vzadu od Zbraslavi, ale já šel fotografovat východ slunce do Seminářské zahrady v Praze, kde mlhy rozhodně nebyly. Když jsem od fotografoval východ slunce, tak jsem si říkal, co teď. Nic nenaznačovalo, že by mlhy byly někde poblíž Karlova mostu nebo v okolí. Takže jsem v zahradách popošel výše, abych měl rozhled. Pak jsem to uviděl. U Vyšehradu se mlha začala vařit a bylo rozhodnuto. Rychle jsem se přesunul k Jiráskovu mostu a ten pohled směrem k Vyšehradu byl kouzelný. Urychleně jsem rozložil stativ, z batohu vyndal foťák a vše připravil. Naštěstí ta mlha a světlo na mě počkaly,  jelikož mlha v Praze je někdy velmi málo a z pravidla se zastaví u Železničního mostu, kde se rozpustí a zmizí. Když se ovšem dostanou až do míst u Karlova mostu, tak jsou nádherné a Prahu to dělá téměř magickou. Mám rád mlhu v Praze a rád ji fotografuji. Takovéto mlžné fotografie převádím do černobílé, o kterých si osobně myslím, že Praze náramně sluší. Toho rána vznikly ještě čtyři krásné fotografie.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínila?

Fotografování se věnuji od roku 2010 jako hobby. Své fotografie nikde nevystavuji, pouze na sociálních sítích,  jinak mi leží v šuplíku, jak se říká. Občas nějakou zašlu do soutěže, ale to jen velmi zřídka, ale přeci jen nějaký úspěch jsem měl a to třeba ve vaší soutěži Fotostart, kreativita 50+ nebo na jiné soutěži, nebudu říkat servet, ale ocenění tam bylo.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Focení mě baví a stalo se mým koníčkem. Nejraději fotím krajinu ČeskoSaského Švýcarska, které je má srdcová záležitost a v poslední době Prahu, což mě tedy hodně chytlo. Oblíbil jsem si metodu skládané víceřadé panoramatické fotografie, které se věnuji ve volném čase. Krajinu fotografuji před východem a při východu slunce a pak při západu, se sluncem v záběru. Tehdy bývá světlo pro mě nejhezčí.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Fototechniku používám Nikon D810, který je sice už babička, ale je to stále skvělý přístroj a pořádný kus pevného a těžkého železa. Převážně se snažím fotit pevnými objektivy od zn. Sigma Art, ale mám i Nikon objektivy.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěla v budoucnu splnit?

Fotografické cíle bych samozřejmě měl, třeba podzimní Dolomity, Madeira nebo Skotský ostrov Skye, ale ty letadla nemusím. :) Myslím že zůstanu u nás a u naší krásné krajiny a budu ji objevovat, pokud zdraví dovolí.

Všem fotografům a fotografkám přeji dobré světlo. Robert Palička

 

Děkujeme za odpovědi a gratulujeme k vítězství ve 3. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 2. kola (9. ročník)

Hana Pešková - Již použité

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit okolností, které její vznik provázely?

Pořadatel: Komentář k vítězné fotografii bude ještě doplněn...

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínila?

Fotit jsem začala ve 14 letech, byla jsem okouzlená snímky Josefa Sudka. V koupelně jsem si udělala černou komoru, vyvolávala jsem si filmy a zvětšovala, sušila, leštila... Po vysoké škole jsem fotit přestala (s výjimkou rodinných fotek) a vrátila se k tomu až cca před 13 lety, kdy jsem začala více cestovat. Větší obrat nastal, když jsem vstoupila do fotoklubu FotoKrumlov, kde bylo velmi kreativní prostředí. Díky členství jsem mohla vystavovat na společných i samostatných výstavách v Českém Krumlově, a také na několika společných výstavách v Praze. Byla jsem také na fotoexpedici v Bangladéši s Garikem Avanesianem a začala jsem na jeho popud usilovat o titul AFIAP a posléze ještě o EFIAP - to jsou tituly od mezinárodní organizace národních fotografických sdružení Féderation Internationale de l'Art Photographique. Titul EFIAP jsem nakonec obdržela v roce 2021. K získání tohoto titulu je zapotřebí více jak 250 akceptací a také cen na minimálně 30 salónech v alespoň 20 státech, jednalo se o digitální i tištěné snímky. Takže to byla velká motivace a zároveň velká škola.

V posledních 3 letech jsem členem několika mezinárodních a českých FB skupin, což je také velmi motivující. Sociálním sítím se vyhýbám, ale kvůli focení jsem si FB profil zařídila:) Byla jsem moc ráda, když některé mé snímky vyšly i v časopisech International Street Photography and Reportage, v posledním loňském čísle 10/11/2021 pak i malý medailonek.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Můj největší vzor byl od začátku Josef Sudek, takže hlavní je pro mne ve fotografii zajímavé světlo - v cestovatelsko-reportážní, krajinářské a také ve street fotografii. Ráda cestuji a snažím se vždy co nejvíce přizpůsobit místním zvyklostem a fotím všední život, dokument. Tady je můj vzor např. Steve McCurry, Sebastiao Salgado, Josef Koudelka a Ragnar Axelsson. Street fotografii mám velmi ráda, baví mě sledovat a zachytit všední náladu na ulici, a také experimentovat s časem, úhlem záběru či focením metodou ICM. Inspirují mě snímky Vivien Maier, Joela Meyerowitz, Elliota Erwitta a také např. Olgy Karlovac a Alexeje Titarenka. Profesí jsem ekolog, takže jsem často v přírodě a velmi ráda fotím krajinu, vzorem je mi v této oblasti náš skvělý krajinář Jan Šmíd a taky Michael Kenna se svými černobílými snímky a samozřejmě Josef Sudek.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Mým hlavním fotoaparátem je Nikon D850, ale je těžký, takže jej beru jen na plánované focení a fotoexpedice. Fotí se mi s ním skvěle. Mým oblíbencem je Leica CL, která je velmi kompaktní a nosím ji všude sebou. Díky tomu fotím každý den, z bytu prakticky nevycházím bez foťáku, mobil je sice fajn, ale fotím s ním jen kvůli lokalizaci snímků a dokumentačně.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěla v budoucnu splnit?

Po covidové pauze se už moc těším na cestování a focení i mimo Evropu. Mám rozpracované fotografické projekty, na kterých bych i nadále ráda soustavněji pracovala a možná některé i vydala knižně. A mým snem je také mít čas fotit krajinu a les jako Josef Sudek.

 

Děkujeme za odpovědi a gratulujeme k vítězství ve 2. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 1. kola (9. ročník)

Gabriela Trousilová - Kůl v moři

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit okolností, které její vznik provázely?

Fotografie je pořízená v jihoitalském Bari letos v srpnu. Procházela jsem se navečer po kolonádě u přístavu a pozorovala, co se na moři děje. Zaujal mi ten kůl v moři, osamocený a čekající na někoho, kdo k němu připluje. V jednu chvíli bylo na vodě dost lodí. Napadlo mě, že by bylo fajn mít ten výhled prázdný a čistý. A během asi půl hodiny se to stalo. Všichni odpluli a mě okouzlila atmosféra výhledu, neuzavřená kamenná bariéra a kouzlo samoty kůlu.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínila?

Nevím, kde se ve mě vzala touha chodit po světě s fotoaparátem a zachycovat momenty, které už se nikdy nemusí opakovat. Jen jsem tu touhu poslechla a svůj první fotoaparát si pořídila v říjnu 2020 a ani nevěděla, že existuje něco jako clona nebo ISO. A fotografie se stala mojí absolutní vášní. Mám i jiné koníčky co mě moc baví, ale fotografie a vše kolem ní mě naprosto pohltilo. Abych tomu dala štábní kulturu, navštěvuji Školu kreativní fotografie, dle času zajdu na fotografický workshop, velmi čerstvě jsem členkou 1.ČKFA Nekázanka. Prakticky stále mám u sebe fotoaparát, téměř veškerý volný čas buď fotím nebo si prohlížím a studuji fotografie, poslouchám rozhovory a podcasty, ráda si čtu a prohlížím knihy o fotografii, chodím na výstavy. 

 

2022 - ŠKF výstava k 20. výročí školy - Galerie Ambit, Jungmannovo nám. Praha

2022 - výstava Praha fotografická - Galerie Ambit, Jungmannovo nám. Praha

2022 - 6.místo ve fotosoutěži FOTOSTART 2021/2022

2022 - výstava v minigalerii FOTOŠKODA (výherní fotografie ze soutěže Fotostart)

2022 - výstava na fotofestivalu Blatná v rámci ŠKF

2022 - výstava na mezinárodním fotofestivalu, Hyderabad/Indie - womanstreetphotographers TOP 50/21.místo

 

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Necítím se být zatím vyhraněná pro jednu oblast, stále zkouším vše a tak trochu se stále hledám. Hodně mě ale ovlivnil můj začátek fotografování na podzim 2020, kdy jsem chodila v rámci restrikcí téměř prázdnými pražskými ulicemi. Z toho vyplynula vášeň pro street, které věnuji asi nejvíce času. Moc mě baví zachycovat emoce lidí, a tak si hraju i s portrétem. Dnes už převážnou část mých fotografií fotím v černobílém režimu.

Nemohu říct, že bych měla nějaký konkrétní fotografický vzor. Ale je pravda, že mě moc baví sledovat práci newyorského fotografa Phila Penmana nebo Bryana Petersona. Velkou zásluhu jít zkusit street měl 11.dílný seriál Jana Šibíka pro ČT Jak se fotí. Moc ráda listuji knihami Antonína Kratochvíla a Františka Dostála.  

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Mám jediný fotoaparát Leica Q2. S výběrem fotoaparátu jsem požádala o pomoc mého kamaráda fotografa Zdeňka Macháčka, který vedle jiných vlastní i Leicu. Já v tu dobu nevěděla ani co chci fotit. Leica byla jedna z jeho prvních návrhů, a věřila jsem, že v tu chvíli žertuje. Nicméně po dlouhém zvažování jsem si ji nakonec pořídila. Ráda používám věci, které mají vyrovnanou estetickou krásu a funkčnost, dokonalost a tradici. A to Leica plně splňuje. Její technickou dokonalost jsem začala poznávat až postupně... :-) A ani jednou jsem nezaváhala, že je to ten pravý fotoaparát pro mě!

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěla v budoucnu splnit?

Z legrace na tuto otázku odpovídám, že bych jednou chtěla mít autorskou výstavu v Muzeu moderního umění v New Yorku...tak uvidíme...

Do té doby bych si přála, aby mě neopouštělo nadšení a radost z fotografování. Ráda bych fotila takové fotografie, které by ostatní v pozitivním smyslu ovlivňovaly a dělaly radost.

 

Děkujeme za odpovědi a gratulujeme k vítězství v 1. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 9. kola (8. ročník)

Lenka Zavadilová - Pistolníci

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit okolností, které její vznik provázely?

Fotka vznikla v jednom z podchodů města, ve kterém žiju. Jsem streetový fotograf a ten má vždy svůj fotoaparát připravený na vhodný moment, který by mu mohla ulice nabídnout. Ne jinak tomu bylo i v tomto případě. 23 let jsem den co den chodila touto cestou do zaměstnání a občas cvakla něco zajímavého, ale tato scéna, kdy si kluci hráli s pistolkami, mi přišla natolik zábavná, že jsem prostě neodolala.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínila?

Fotit jsem začala při svých cestách za poznáním, ale byly to opravdu začátečnické cvaky. Pak přišly prezentace na interaktivní tabuli pro děti ve škole, to už jsem začala brát fotoaparát pravidelně do ruky. Nicméně více jsem se tomu koníčku začala věnovat zhruba od roku 2018 a zcela mu propadla. Asi od stejného roku jsem začala přispívat do několika soutěží v ČR (např. Fotograf roku). U nás na Valašsku jsem získala několik prvenství v soutěži Šumný Vsetín, byla jsem umístěna i v dalších soutěžích, pravidelně přispívám i zde do Fotostart, jsem už podruhé druhá :-). Radost mám ze spolupráce s časopisem Lidé a Země a Digitální foto, kde jsem opakovaně dostala prostor prezentovat svoje fotografie. V letošním školním roce jsem začala studovat na konzervatoři obor výtvarná fotografie, pravidelně se účastním fotografických workshopů.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Nejbližší je mi streetová, reportážní a dokumentární fotografie. Ráda je převádím do černobílé, i když se nebráním ani barvě. Mým vzorem je jednoznačně Jindřich Štreit a Otakar Metlička.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

V současnosti mám dva fotoaparáty FUJIFILM XT3 a XT4 a jsem s nimi maximálně spokojená. Nejsou tak těžké jako zrcadlovky, mají výklopný display a jsou spolehlivé.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěla v budoucnu splnit?

Ano mám, mít možnost nadále cestovat a přivážet si tak trvalé vzpomínky v podobě fotografií.

 

Děkujeme za odpovědi a blahopřejeme k vítězství v 9. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 8. kola (8. ročník)

Lukáš Uher - Vlny z kamene

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit okolností, které její vznik provázely?

Má fotografie „Vlny z kamene“ vznikla těsně před uzávěrkou tématu „Hrajeme si, experimentujeme“. Mám rád experimenty ve fotografii a tak jsem přemýšlel, co bych mohl v rámci tohoto tématu vytvořit. Při hledání vhodného materiálu, mi padla do oka fotografie z Antilopího kaňonu. V tomto kaňonu voda vymlela do pískovce reliéf, který připomíná rozbouřené moře. Jako malý jsem měl rád dobrodružné knihy, které byly plné rozbouřených moří a na vlnách se potácejících plachetnic. A tak jsem se pokusil tyto kamenné vlny proměnit v rozbouřené moře mého dětství.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínil?

Fotografování jsem se více začal věnovat až po zakoupení analogové zrcadlovky, kterou jsem si vzal na svou první větší zahraniční cestu v roce 2006. Po návratu jsem zjistil, že mi většinu filmů poškodil rentgen a tak jsem si hned pořídil zrcadlovku digitální. A díky tomu jsem už nemusel řešit kolik snímků vyfotím a cesta k různým fotografickým pokusům byla tím otevřena. Za tu dobu jsem již pár fotografických úspěchů nasbíral. V posledních letech zasílám fotografie do různých fotografických soutěží (např. Fotograf roku časopisu FotoVideo aj.) a mám radost, že se mé fotografie líbí.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Dnes je mi nejbližší fotografování takového mixu architektury a street fotografie. Zkusil jsem si také  akt a glamour. Rád bych se tomuto směru věnoval v budoucnu trochu více. Žádný konkrétní vzor pro fotografování nemám. Oslovilo mě více fotografů. Každý v určitém svém stylu a fotografické kategorii. Ale nechtěl bych někoho vyzdvihovat nad ostatní, vzorů mám opravdu hodně.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Dříve jsem si kupoval fotoaparáty značky Canon a byl jsem s nimi vždycky plně spokojen. Ale nyní fotím Nikonem D610. Důvod změny byl jednoduchý, kamarád mi vychvaloval objektivy od Nikonu a další kamarád u Nikonu pracoval. Zařídil mi slevu, kterou bych u Canonu nedostal. Nejsem zastáncem konkrétní značky, každý fotoaparát má své silnější a slabší stránky.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěl v budoucnu splnit?

Jako asi každý i já mám své fotografické sny. Dříve jsem fotil jen abych se mohl podělit o pár fotografií s přáteli a měl co vložit na fotografické weby. Ale člověk by se měl stále někam posouvat a tak i mě se cíle neustále mění. Můj nynější cíl je uspořádat svou vlastní výstavu fotografií. A abych mohl takovou výstavu někde uspořádat, musím mít nejdříve za sebou nějaké úspěchy. Proto jsem se rozhodl zúčastnit se vaší fotografické soutěže. :-)

 

Děkujeme za odpovědi a blahopřejeme k vítězství v 8. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 7. kola (8. ročník)

Hana Pešková - Cesta na trh

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit okolností, které její vznik provázely?

Fotka vznikla ve Vietnamu v krásném městečku Hoi An, žluté fasády jsou zde časté a tato fotka vznikla po hodinách čekání a focení u jedné z nich. Je to turisticky oblíbené město, takže pro focení street trochu "zkažené" a na ulici lze pořídit  snímek "manekýn" s ovocem  apod. za příslušný peníz. Nemám ráda aranžované street fotky, takže jsem byla ráda, když jsem stihla tuto paní jdoucí skutečně na trh s ovocem a opravdu byla rychlá, manžel jí už nestihl:) U této zdi jsem nafotila více fotek, ale tuto mám nejraději.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínila?

Fotit jsem začala ve 14 letech, byla jsem okouzlená snímky Josefa Sudka. V koupelně jsem si udělala černou komoru, vyvolávala jsem si filmy a zvětšovala, sušila, leštila... Po vysoké škole jsem fotit přestala (s výjimkou rodinných fotek) a vrátila se k tomu až cca před 13 lety, kdy jsem začala více cestovat. Větší obrat nastal, když jsem vstoupila do fotoklubu FotoKrumlov, kde bylo velmi kreativní prostředí. Díky členství jsem mohla vystavovat na společných i samostatných výstavách v Českém Krumlově, a také na několika společných výstavách v Praze. Byla jsem také na fotoexpedici v Bangladéši s Garikem Avanesianem a začala jsem na jeho popud usilovat o titul AFIAP a posléze ještě o EFIAP - to jsou tituly od mezinárodní organizace národních fotografických sdružení Féderation Internationale de l'Art Photographique. Titul EFIAP jsem nakonec obdržela v roce 2021. K získání tohoto titulu je zapotřebí více jak 250 akceptací a také cen na minimálně 30 salónech v alespoň 20 státech, jednalo se o digitální i tištěné snímky. Takže to byla velká motivace a zároveň velká škola.

V posledních 3 letech jsem členem několika mezinárodních a českých FB skupin, což je také velmi motivující. Sociálním sítím se vyhýbám, ale kvůli focení jsem si FB profil zařídila:) Byla jsem moc ráda, když některé mé snímky vyšly i v časopisech International Street Photography and Reportage, v posledním loňském čísle 10/11/2021 pak i malý medailonek.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Můj největší vzor byl od začátku Josef Sudek, takže hlavní je pro mne ve fotografii zajímavé světlo - v cestovatelsko-reportážní, krajinářské a také ve street fotografii. Ráda cestuji a snažím se vždy co nejvíce přizpůsobit místním zvyklostem a fotím všední život, dokument. Tady je můj vzor např. Steve McCurry, Sebastiao Salgado, Josef Koudelka a Ragnar Axelsson. Street fotografii mám velmi ráda, baví mě sledovat a zachytit všední náladu na ulici, a také experimentovat s časem, úhlem záběru či focením metodou ICM. Inspirují mě snímky Vivien Maier, Joela Meyerowitz, Elliota Erwitta a také např. Olgy Karlovac a Alexeje Titarenka. Profesí jsem ekolog, takže jsem často v přírodě a velmi ráda fotím krajinu, vzorem je mi v této oblasti náš skvělý krajinář Jan Šmíd a taky Michael Kenna se svými černobílými snímky a samozřejmě Josef Sudek.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Mým hlavním fotoaparátem je Nikon D850, ale je těžký, takže jej beru jen na plánované focení a fotoexpedice. Fotí se mi s ním skvěle. Mým oblíbencem je Leica CL, která je velmi kompaktní a nosím ji všude sebou. Díky tomu fotím každý den, z bytu prakticky nevycházím bez foťáku, mobil je sice fajn, ale fotím s ním jen kvůli lokalizaci snímků a dokumentačně.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěla v budoucnu splnit?

Po covidové pauze se už moc těším na cestování a focení i mimo Evropu. Mám rozpracované fotografické projekty, na kterých bych i nadále ráda soustavněji pracovala a možná některé i vydala knižně. A mým snem je také mít čas fotit krajinu a les jako Josef Sudek.

 

Děkujeme za odpovědi a gratulujeme k vítězství v 7. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 6. kola (8. ročník)

Dagmar Vopolková - Uletělóóóó

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit okolností, které její vznik provázely?

Dobrý den,  

fotografie vznikla 2019, při venčení pejska. Chlapci byli 3 roky a pejskovi 16 let.

Bígl je aktivní a zdrhající pes, který miluje děti. Je to poznat na snímku.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínila?

Fotím od mládí, je to můj koníček. Když mě něco zajímá, tak si o tom přečtu. Mám knihy od Scotta Kelby, kde popisuje focení a úpravu fotek krok za krokem.

V roce 2018 jsem se dostala do semifinále FOTOEXPO, to bylo pro mne nej. úspěchem.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Ráda fotím makro, zvířata a děti. Mým vzorem je např. fotograf Jan Šibík.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

V mládí jsem fotila fotoaparátem Praktica na film a chtěla bych se k tomu vrátit. Teď fotím se zrcadlovkou Canon.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěla v budoucnu splnit?   

Ve fotografování bych se chtěla stále zlepšovat.

Bohužel, v neděli 13.2. jsem pochovala pejska Sendy a v pondělí 14.2. mi přišel email,

že jsem to vyhrála. Bylo jí skoro 19 let, podle veterináře to byla rekordmanka.

 

Přeji hezký den

Vopolková Dagmar

 

Děkujeme za odpovědi a blahopřejeme k vítězství v 6. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 5. kola (8. ročník)

Hana Pešková - Poušť

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit okolností, které její vznik provázely?

Fotografii jsem pořídila na fotoexpedici v Namíbii - konkrétně v NP Namib-Naukluft, lokalita Soussusvlei. Foceno to bylo širokoúhlým objektivem s ohniskem 14 mm. Na fotce je vyprahlá zem, ale když jsme tam přijeli, bylo zrovna po dešti a cesta do Sossusvlei byla trochu dobrodružnější. Namíbie je opravdu nádherná země.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínila?

Fotit jsem začala ve 14 letech, byla jsem okouzlená snímky Josefa Sudka. V koupelně jsem si udělala černou komoru, vyvolávala jsem si filmy a zvětšovala, sušila, leštila... Po vysoké škole jsem fotit přestala (s výjimkou rodinných fotek) a vrátila se k tomu až cca před 13 lety, kdy jsem začala více cestovat. Větší obrat nastal, když jsem vstoupila do fotoklubu FotoKrumlov, kde bylo velmi kreativní prostředí. Díky členství jsem mohla vystavovat na společných i samostatných výstavách v Českém Krumlově, a také na několika společných výstavách v Praze. Byla jsem také na fotoexpedici v Bangladéši s Garikem Avanesianem a začala jsem na jeho popud usilovat o titul AFIAP a posléze ještě o EFIAP - to jsou tituly od mezinárodní organizace národních fotografických sdružení Féderation Internationale de l'Art Photographique. Titul EFIAP jsem nakonec obdržela v roce 2021. K získání tohoto titulu je zapotřebí více jak 250 akceptací a také cen na minimálně 30 salónech v alespoň 20 státech, jednalo se o digitální i tištěné snímky. Takže to byla velká motivace a zároveň velká škola.

                V posledních 3 letech jsem členem několika mezinárodních a českých FB skupin, což je také velmi motivující. Sociálním sítím se vyhýbám, ale kvůli focení jsem si FB profil zařídila:) Byla jsem moc ráda, když některé mé snímky vyšly i v časopisech International Street Photography and Reportage, v posledním loňském čísle 10/11/2021 pak i malý medailonek.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Můj největší vzor byl od začátku Josef Sudek, takže hlavní je pro mne ve fotografii zajímavé světlo - v cestovatelsko-reportážní, krajinářské a také ve street fotografii. Ráda cestuji a snažím se vždy co nejvíce přizpůsobit místním zvyklostem a fotím všední život, dokument. Tady je můj vzor např. Steve McCurry, Sebastiao Salgado, Josef Koudelka a Ragnar Axelsson. Street fotografii mám velmi ráda, baví mě sledovat a zachytit všední náladu na ulici, a také experimentovat s časem, úhlem záběru či focením metodou ICM. Inspirují mě snímky Vivien Maier, Joela Meyerowitz, Elliota Erwitta a také např. Olgy Karlovac a Alexeje Titarenka. Profesí jsem ekolog, takže jsem často v přírodě a velmi ráda fotím krajinu, vzorem je mi v této oblasti náš skvělý krajinář Jan Šmíd a taky Michael Kenna se svými černobílými snímky a samozřejmě Josef Sudek.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Mým hlavním fotoaparátem je Nikon D850, ale je těžký, takže jej beru jen na plánované focení a fotoexpedice. Fotí se mi s ním skvěle. Mým oblíbencem je Leica CL, která je velmi kompaktní a nosím ji všude sebou. Díky tomu fotím každý den, z bytu prakticky nevycházím bez foťáku, mobil je sice fajn, ale fotím s ním jen kvůli lokalizaci snímků a dokumentačně.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěla v budoucnu splnit?

Po covidové pauze se už moc těším na cestování a focení i mimo Evropu. Mám rozpracované fotografické projekty, na kterých bych i nadále ráda soustavněji pracovala a možná některé i vydala knižně. A mým snem je také mít čas fotit krajinu a les jako Josef Sudek.

 

Děkujeme za odpovědi a blahopřejeme k vítězství v 5. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 4. kola (8. ročník)

Hana Fialová - Světlo a stíny

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit okolností, které její vznik provázely?

Fotografii jsem pořídila v Paříži na terase moderní knihovny F. Mitterranda, kam se večer dlouho opírá zapadající slunce, které barví do zlatava vysoké nerezové bočnice vstupních eskalátorů. Na jejich pozadí se tak rozehrává stínohra a odráží se siluety procházejících lidí. To byla přesně příležitost pro mě, abych si zde počkala na několik záběrů.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínil?

Jako čirý amatér jsem fotografii nikdy nestudovala, i když jsem s ní koketovala už na střední škole. Začala jsem se jí věnovat intenzivněji asi před dvanácti lety, když jsem potřebovala fotografiemi doprovázet blog, který jsem tehdy začala psát, ale vážněji tento svůj koníček beru až v posledních asi čtyřech letech. Jsem poměrně aktivním členem několika českých a zahraničních facebookových fotoskupin, kde sem tam získám nějaké ocenění. Mým prvním pokusem o zviditelnění byla letošní soutěž Praha fotografická, kde jedna z mých fotografií získala čestné uznání a tři byly vystaveny. V současné době se koná v Leica Gallery v Praze výstava fotoskupiny „Streetfoto není jen cvak z ulice“, na kterou byla vybrána i jedna moje fotografie. Velmi si vážím také medailonku, který mi loni vyšel na stránkách Magazínu Aktuálně.cz.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Jako diváka mě sice zajímají všechny fotografické směry, ale osobně se věnuji především street fotografii, architektuře, památkám, reportáži a cestovatelské fotografii. Přestože se snažím především ve street fotce o svůj rukopis, převážně založený na hře světla, stínu, siluet, tvarů a barev, můj přístup velmi ovlivnily a nasměrovaly legendy street fotografie, jako byl Willy Ronis, Robert Doisneau, Brassaï, Henri Cartier-Bresson, Martine Franck, Izis, Edouard Boubat, ale také Elliott Erwitt, Robert Frank nebo v poslední době Vivian Maier.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Vzhledem k tomu, že pro street fotografii je pro mě nejdůležitější, aby byl fotoaparát co nejmenší a nejlehčí, v současné době používám bezzrcadlovku Nikon Z50. V kabelce nosím stále i maličký kompakt Sony RX100 III, který mi slouží jako foto zápisník, a kterým jsem vyfotila i vámi vybranou fotku.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěl v budoucnu splnit?

Žádné velké profesionální ambice sice nemám, ale přála bych si udělat další pokroky, abych své fotografie mohla beze studu prezentovat. No a jakmile to covid dovolí, ráda bych se s fotoaparátem vydala do Jižní Ameriky, která mě po vizuální stránce velmi zajímá.

 

Děkujeme za odpovědi a gratulujeme k vítězství ve 4. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 3. kola (8. ročník)

Jan "Kočičák" Kočí - Kamarád holič v akci

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit okolností, které její vznik provázely?

Fotografie vznikla v holičství kamaráda, kde jsem fotil reportáž trochu jiným pohledem. Při této fotce jsem byl pod stolem, mezi nohama stříhaného :). Fotka se líbila i v jiné soutěži a hlavně dělá radost účinkujícím doma na zdi a to je ta největší radost... udělat někomu radost, pak ji mám i já...

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínil?

Jsem amatér a fotografii se věnuji 4 roky. Učím se tím, že fotím a fotím, život takový jaký je, smutný i veselý.

První velký úspěch bylo vítězství v soutěži Czech photo - svědectví doby rouškové (muž kouřící přes roušku), paradoxně fotka poslaná z recese , o to více mě překvapilo vítězství. Řekl jsem si, asi nejsem takový nýmand a zkusil další.

Cením si též vítězství v soutěžích na Fotoaparát.cz, Nikonblog, magazín Digitální foto, v mé premiéře celkové 4. místo na loňském Fotostartu, potěšilo otištění fotek v zahraničních magazínech a čerstvé vítězství v Československé soutěži Canon.cz.sk (soutěž street foto) a v neposlední řadě úspěch s touto fotkou na vašem Fotostartu. Letos mě také oslovil Spokul Heřmanův Městec o výstavu mých fotek, i když jsem nakonec 5 měsíců čekal kvůli opatřením a otíral prach v galerii, nakonec dopadla velice úspěšně a dala to nejcennější pro mne, lidem úsměv na tváři. Výstava měla název „Zachyceno v okamžiku“ a stala se dokumentem doby, na kterou se bude vzpomínat hodně dlouho. Jde o rouškovou dobu, povodně v našem městě a život nejen v ulicích.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

V současné době mne nejvíce baví fotit reportáže, sociální dokumenty, charitativní a okolní akce, street šel trochu stranou, ale rád za ním jezdím do Prahy, kde je plno příběhů.

Mám rád nejvíce fotografie Mistra Františka Dostála, obrázky focené srdcem, nic přeumělkovaného a upraveného, ale reálné příběhy v jeho fotkách.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Používám bezzrcadlo Canon RP a nejčastěji širokáč 14 mm, kde to nejde, tak 35 mm, zoomy už nepoužívám, nutily mě nejít blíže.

Neumím stát v dáli a čekat na moment, musím za ním jít, rád chodím přímo na tělo, být v příběhu foceného v jeho bublině a cítit jeho "dech", i když to není někdy sranda - ten adrenalin, ale někdy ta výsledná fotka za to stojí...

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěl v budoucnu splnit?

Sny už jsem si splnil.

… mým cílem bylo, je a vždy bude, aby mnou pořízené fotografie v lidech vyvolaly emoce. Aby lidem dělaly radost. Protože tak budu šťastný i já...

 

Děkujeme za odpovědi a gratulujeme k vítězství ve 3. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 2. kola (8. ročník)

Miroslav Kuběna - Jehličky

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit okolností, které její vznik provázely?

Tato fotografie je již staršího data, ale dostala nový kabát. Vznikla při návštěvě zoologické zahrady, jeřáb se předváděl, ale většinou byl ke mně odvrácenou částí. Dlouho jsem vyčkával, zda se neotočí. Proto jsem se nakonec rozhodl ho vyfotit trošku jinak. Pozadí tomu nahrávalo. To, že jsem se vrátil ke starším fotografiím a jejich úpravě, způsobil covid. Při nemožnosti chodit do práce a větším množství času jsem se učil pracovat v upravovacím programu a používat pluginy. Na fotografii je jeden z nich.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínil?

Svůj první fotoaparát jsem si přál již na základní škole, ale co tento koníček obnáší, jsem zjistil s objevením časopisu Photo Life, dnes Československá fotografie. Ten mě naučil nové postupy. Jsem rád, že díky tomu se mé fotografie objevily na stránkách nejen tohoto časopisu, ale i dalších : Photo Art, FotoVideo, Digitální fotografie, Fotografie.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Fotografie pro mě znamená relaxaci, rád chodím do přírody, nadchla mě infračervená fotografie. V poslední době jsem se přeorientoval na lidi, hodně mě nabíjí focení překážkových běžeckých závodů Gladiator Race. I vnučka Johanka.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Používám Canon 80 D, jako rezervní mám Canon 6 D. Mým nejoblíbenějším objektivem je Canon 70 – 200 mm.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěl v budoucnu splnit?

Asi jsem vždy snil o focení zvířat v Africe, ale vystačím si a jsem spokojen i se zoologickou zahradou. Fotím pro radost a doufám, že to tak i zůstane.

 

Děkujeme za odpovědi a blahopřejeme k vítězství ve 2. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 1. kola (8. ročník)

Lenka Krejčová - Meditace u moře

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit okolností, které její vznik provázely?

Fotografie vznikla letos u moře ve Španělsku. Každý den jsem se procházela po pláži a "lovila" zajímavé záběry. Byla to parádní zkušenost vyměnit ulici za něco tak specifického a přitom tak nabitého lidmi jako je právě pláž. Při jedné procházce jsem zahlédla meditující paní, což už sám o sobě mohl být romantický záběr, ale mě prolétlo hlavou, že s takovým kýčem bych se nespokojila, že to chce něco víc a v tom jsem zahlédla jejího muže, který tu meditaci pojal po svém. Ze zadrženým dechem i smíchem jsem stačila udělat pár fotek z několika úhlů a pak jsem pokračovala dál po pláži, to už jsem se ale vyfocenému snímku smála nahlas.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínil?

V podstatě náhodou jsem si v roce 2016 koupila první fotoaparát, ale překvapivě se stal téměř okamžitě mojí velkou vášní. Fotografování je pro mne prostředek k vlastní sebereflexi, objevování, hledání, ale i způsobem, jak ukázat přes fotografie svět a své oči.  Nefotím pro výdělek, ale zároveň se nebráním příležitostným zakázkám, které jsou v souladu s tím, co mě baví. Za těch pár let jsem stihla několik výstav (samostatných i spoluautorských) a získala několik ocenění, např. první místo v soutěži Educa press photo 2019 nebo třeba čestná uznání v soutěži Praha fotografická 2019 a vyhrála jsem i vaši soutěž Fotostart 2020/2021.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Nejbližší je mi street fotografie, která mě oslovuje autentičností a jedinečností záběrů v kombinaci s obyčejnými lidmi, tedy s těmi, se kterými se každý z nás může ztotožnit. Ta opravdovost a blízkost mě nesmírně baví. Mám ráda snímky, které nejsou pouze líbivými popisnými obrázky, ale dokáží v sobě nést nějaké emoce, sdělení, člověk v nich musí trochu pátrat. Blízko mám i k reportážím a poslední dobou mě velmi láká dokument. Fotografické vzory se snažím nemít, abych třeba i podvědomě nekopírovala cizí styl, spíše chci být napojená na sebe a fotit a hledat svoji cestu, stále se hodně učím. Mám ale mnoho fotografů, které velmi obdivuji a jejichž přístup k fotografii i jejich snímky jsou pro mne nesmírnou inspirací.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Vlastním fotoaparát Sony A7iii, což je naprosto skvělý stroj, který mi umožňuje fotit i ve velmi špatných světelných podmínkách, má rychlé a dokonalé ostření a parádní obrazový výstup. Nejraději používám pevnou 28 nebo 35. Nedávno  jsem si pořídila i kompaktní Fujifilm X100V, který se stal takovým mým stálým přívěškem, díky velikosti ho nosím stále u sebe připravena fotit a zároveň jsem nadšena obrazovým výstupem i ovládáním.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěl v budoucnu splnit?

Můj největší sen je fotit dobré fotky, lze-li vůbec objektivně definovat, co je dobrá fotka. Přeji si, aby mne fotografování stále tak naplňovalo a abych se v něm posouvala. To je základ. Přála bych si mít příležitost fotit nějaké zajímavé akce jako reportér a dostat se třeba do zajímavých měst a míst a také potkat téma, které bych mohla více zpracovávat jako dokument, což se mi pomalu začíná rýsovat. Na nic netlačím, věřím, že vše postupně přijde tak, jak má. Pokud mé fotky někoho zaujmou i třeba v soutěžích, určitě mne to také potěší a otevře další cestu.

 

Děkujeme za odpovědi a gratulujeme k vítězství v 1. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 9. kola (7. ročník)

Ondřej Novák - Zima

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit okolností, které její vznik provázely?

Snímek vznikl jako dvojexpozice v únoru 2021 kousek od místa kde bydlím a kam často vyrážím do přírody. Stojí tam tento osamělý strom, který je dominantou tohoto místa a je zajímavý a fotogenický v každé roční době. Postava  kráčející ve sněhové vánic před tímto stromem v jinak pusté krajině, je shodou okolností můj syn. Ačkoli sám fotí rád, není nadšený, když ho fotografuje někdo jiný, takže “ulovit” jeho fotografii není jednoduché. Snímky jsem spojil jako dvojexpozici a mírně upravil v mobilní aplikaci Snapseed. Tato fotografie pro mne zachycuje jistou osamělost člověka, ale zároveň i jeho sílu a motivaci jít dál. Vnímám u ní i majestátnost a krásu přírody, které jsme součástí.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínil?

Fotografovat jsem začal zkoušet už v dětství v ZUŠ, tehdy se jednalo o klasické přístroje na film. Na digitální fotografii jsem přešel před cca 20 lety. Jsem fotograf amatér a fotím proto, že mne to prostě baví, je pro mě relax chodit a vnímat své okolí prostřednictvím hledáčku. Žádné další soutěže jsem  nevyhrál, tato je první, ani žádné výstavy za sebou nemám. 

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Nejvíce se asi věnuji fotografii krajiny, mám rád přírodu. Také mne baví mě fotit architekturu v interakci s lidmi , miluju hry stínů, noční fotografie – např. světelné stopy. Rád fotím černobíle, má to pro mne svoje kouzlo oproti barevné fotografii. Zajímá mě street foto a časem bych se chtěl více věnovat fotografii lidí.  Mezi světovými či našimi fotografy žádný vzor nemám, ale z českých fotografů se mi líbí např. práce Josefa Sudka nebo Františka Drtikola. Také jsou pro velmi inspirativní fotografie na které narážím ve facebookových skupinách zaměřených na fotografii, kterých jsem členem.  Zde jsou k vidění velmi často úžasné fotografie, ať už portrétní, krajinářské nebo třeba street foto.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Používám dva APS-C modely od Fuji -  X100v a  dále XT3 s objektivy XF16 f2.8 , XF 50 f2 a XF 50-140 f2.8 a manuálním objektivem Samyang 12 f2. XT3 využívám hlavně na krajinu, portréty, makro, noční fotky a architekturu.  X100v jsem si pořídil jako foťák na cesty a vzhledem ke své kompaktnosti jej mohu mít u sebe téměř stále. Ohnisko u X100v mi svou univerzálností vyhovuje asi nejvíc.. S tímto přístrojem se učím např. street foto, ale použitelný je téměř na všechno.  

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěl v budoucnu splnit?

Už vyhrát v této soutěži, v tak silné konkurenci mnoha skvělých fotografií, je pro mne osobně veliký úspěch a pocta . Mým hlavním snem  zůstává naučit se být dobrým fotografem.

 

Děkujeme za odpovědi a gratulujeme k vítězství v 9. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 8. kola (7. ročník)

Miroslav Kuběna - Přestávka

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit okolností, které její vznik provázely?

Již několik let jezdím pravidelně na výlovy rybníků do Jevan a na Vyžlovku. Oba rybníky patří pod správu ŠLP v Kostelci nad Černými lesy. Rybáře už mám okoukané, přesto se tam těším. Fotím hlavně portréty, ale i nějaké detaily. Jeden takový je i na této fotografii. Ve photoshopu jsem upravil úrovně a kontrast, odstranil díru v plášti (původně jsem ji tam chtěl nechat, ale bílá skvrna hodně rušila a odváděla pozornost od hlavního tématu). Snímek jsem pak tonálně sjednotil pomocí pluginu.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínil?

Svůj první fotoaparát jsem si přál již na základní škole, ale co tento koníček obnáší, jsem zjistil s objevením časopisu Photo Life, dnes Československá fotografie. Ten mě naučil nové postupy. Jsem rád, že díky tomu se mé fotografie objevily na stránkách nejen tohoto časopisu, ale i dalších : Photo Art, FotoVideo, Digitální fotografie, Fotografie.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Fotografie pro mě znamená relaxaci, rád chodím do přírody, nadchla mě infračervená fotografie. V poslední době jsem se přeorientoval na lidi, hodně mě nabíjí focení překážkových běžeckých závodů Gladiator Race. I vnučka Johanka.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Používám Canon 80 D, jako rezervní mám Canon 6 D. Mým nejoblíbenějším objektivem je Canon 70 – 200 mm.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěl v budoucnu splnit?

Asi jsem vždy snil o focení zvířat v Africe, ale vystačím si a jsem spokojen i se zoologickou zahradou. Fotím pro radost a doufám, že to tak i zůstane.

 

Děkujeme za odpovědi a blahopřejeme k vítězství v 8. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 7. kola (7. ročník)

Eliška Rampulová - Co je šeptem...

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit okolností, které její vznik provázely?

Fotografie dvou vlků vznikla při návštěvě brněnské zoologické zahrady. Jelikož je výběh pro vlky velmi rozsáhlý a vlci se jako celá smečka neustále přesunovali, hodně jsem se naběhala. Nakonec jsem se unavila já i vlci a podařilo se mi zachytit pár hezkých momentek, včetně této. Jestli si vlci šeptali něco o bláznivé pobíhající fotografce, se asi nedozvím, ale stálo mi to za to.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínil?

Focení se věnuji necelé tři roky, takže teprve začínám. Díky studiu na střední škole mám k dispozici  programy na úpravu fotografií, se kterými se ještě seznamuji. Zúčastnila jsem se soutěže časopisu Příroda, kde se moje fotografie v kategorii „zvířata v zajetí“ umístila na druhém místě a v časopisu byla zveřejněna.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Nejraději fotím právě zvířata a přírodu, ale věnuji se také focení portrétů.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

K focení používám fotoaparát Canon EOS 200d s objektivy 18-135mm IS STM, EF-S 55-250mm. 

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěl v budoucnu splnit?

Přála bych si zdokonalit se ve focení tak, aby moje fotografie dokázaly zaujmout a případně i vydělat.

 

Děkujeme za odpovědi a blahopřejeme k vítězství v 7. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 6. kola (7. ročník)

Franky Nguyen - U Karlova mostu

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit okolností, které její vznik provázely?

Fotil jsem tu fotku v době koronaviru, byl jsem s kamarádem podívat se na Karlův most a pomohl jsem kamarádovi testovat jeho Fujifilm X po koupi. Nikdy jsem neměl Fuji, tak jsem byl hodně zvědavý a vykoušel jsem pár fotek podvečer u mostu.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínil?

Fotím jako hobby a uvolnění ze stressu z práce. Věnuji se focení asi 8 let, během doby studentského studia jsem taky fotil s analogem. Měl jsem také malé úspěchy se soutěží jinde, v ČR např. v soutěži u pana Ondřeje Neffa z internetového webu: www.digineff.cz...
Prostě jsem jen fotonadšenec. Své znalosti jsem většinou získával z internetu a z knih fotografování.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Je mi nejbližší streetphotography a krajina. Hodně cestuji a rád fotím život v místech, kde jsem na cestě. V poslední době kvůli epidemii nemohu cestovat do ciziny, věnuji víc street fotografii. Hodně sleduji fotky od Steeve McCurry a z českých fotografů mám rád fotky od pana Koudelky a pana Šibíka.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Většinou používám CANON (digitál i analog), ale mám i Ricoh GR a Fujifilm kvůli pouliční focení. Fotografická technika pro mne není tak důležitá, co mám, na tom fotím.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěl v budoucnu splnit?

V současné době nemám fotografické sny či přání, focení pro mne je radost a doufám, že ta radost se mnou zůstává pořád dlouho.

 

Děkujeme za odpovědi a gratulujeme k vítězství v 6. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 5. kola (7. ročník)

Lenka Krejčová - Silueta

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit okolností, které její vznik provázely?

Fotografie vznikla na úžasném a mém milovaném festivalu v Boskovicích v roce 2019 a zachycuje momentku u stánku s pivem.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínil?

V podstatě náhodou jsem si v roce 2016 koupila první fotoaparát, ale překvapivě se stal téměř okamžitě mojí velkou vášní. Fotografování je pro mne prostředek k vlastní sebereflexi, objevování, hledání, ale i způsobem, jak ukázat přes fotografie svět a své oči.  Nefotím pro výdělek, ale zároveň se nebráním příležitostným zakázkám, které jsou v souladu s tím, co mě baví. Za těch pár let jsem stihla několik výstav (samostatných i spoluautorských) a získala několik ocenění, např. první místo v soutěži Educa press photo 2019 nebo třeba čestná uznání v soutěži Praha fotografická 2019.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Nejbližší je mi street fotografie, která mě oslovuje autentičností a jedinečností záběrů v kombinaci s obyčejnými lidmi, tedy s těmi, se kterými se každý z nás může ztotožnit. Ta opravdovost a blízkost mě nesmírně baví. Mám ráda snímky, které nejsou pouze líbivými popisnými obrázky, ale dokáží v sobě nést nějaké emoce, sdělení, člověk v nich musí trochu pátrat. Blízko mám i k reportážím a velmi mne láká dokument. Fotografické vzory se snažím nemít, abych třeba i podvědomě nekopírovala cizí styl, spíše chci být napojená na sebe a fotit a hledat svoji cestu, stále se hodně učím. Mám mnoho fotografů, které velmi obdivuji a jejichž přístup k fotografii i jejich snímky jsou pro mne nesmírnou inspirací.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Vlastním fotoaparát Sony A7iii, což je naprosto skvělý stroj, který mi umožňuje fotit i ve velmi špatných světelných podmínkách, má rychlé a dokonalé ostření a parádní obrazový výstup. Nejraději používám pevnou 28 nebo 35. Protože mě nebaví fotit na mobil, ale chci nosit foťák stále u sebe, pořídila jsem si nedávno kompaktní Fujifilm X100V, se kterým se ještě seznamuji, ale zatím jsem z něj také nadšená.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěl v budoucnu splnit?

Můj největší sen je fotit dobré fotky, lze-li vůbec objektivně definovat, co je dobrá fotka. Přeji si, aby mne fotografování stále tak naplňovalo a abych se v něm posouvala. To je základ. Přála bych si mít příležitost fotit nějaké zajímavé akce jako reportér a dostat se třeba do zajímavých měst a míst a také potkat téma, které bych mohla více zpracovávat jako dokument. Na nic netlačím, věřím, že vše postupně přijde tak, jak má. Pokud mé fotky někoho zaujmou i třeba v soutěžích, určitě mne to také potěší a otevře další cestu.

 

Děkujeme za odpovědi a gratulujeme k vítězství v 5. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 4. kola (7. ročník)

František Kolský - Příště to vyjde

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit okolností, které její vznik provázely?

Po prohraném zápase ve fotbale je zklamání vždy veliké, zvláště když víte, že pro vítězství se udělalo vše. Emoce vytékají a jednou mi přišlo na mysl, že takové emoce se musí zachytit i v kabině, v zázemí, kam při fotbalových utkáních reportéři a fotografové moc nevkročí. Tak jsem si jednu takovou situaci naaranžoval doma na balkoně :) Jedná se o autoportrét a vůbec uplně moji první fotku s Fujifilmem.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínil?

Pokouším se fotit necelé 2 roky. Uvidím jak dlouho mi to vydrží, protože létám od zájmu k zájmu a nerad se opakuji a tak se většinou "brzy" vyčerpám. (např. předtím jsem skládal elektronickou muziku a měl jsem pocit, že jsem se po 8 letech vyčerpal a šel o dům dál) Nedovedu pochopit, jak někdo třeba dokáže celé své portfolio složit z fotek motýlů, ptáčků a mnoho z těch fotek jsou skoro dvojčata. Vyfotím 2x - 3x psa a jdu na další téma. Je to pouze hobby a úspěchy nestojí za řeč. Nedávám fotky jinam než sem a na jednu větší online galerii, kde se občas dostanu do top 50 a vyšiluji z toho jako batole z lízátka.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Jak už jsem nastínil výše, vyloženě mé téma není žádné. Posouvám se od jednoho k druhému, chvilku mě baví to a pak zas tamto. Momentálně si mě trochu více získala street fotografie a jakýkoli sport .Snažím se na ulici hledat příběhy a ne jen tak čekat na místě až mi tam projde chodec, ale příležitosti na dobrou fotku se teď zrovna nehrnou. Velmi mě ovšem baví témata různých soutěží. To dává podněty kreativitě a nutí se zamýšlet. Takže pak různě do tématu naskládám mix náhodných s kapkou aranžovaných a když se povede naaranžovaná fotka a získá navíc ocenění(jako tato vítězná), je to velký motivační prvek. Jinak ale zastávám názor,  že stejně jako v muzice neexistuje špatný žánr, ale jen špatná písnička, tak takovou analogii bych dal i pro fotografii. Není špatný/dobrý žánr. Je jen špatná/dobrá fotka. Fotografické vzory nemám, spíše hledím na to, jak mne fotka osloví než na to, kdo ji vyfotil. Pravda, že pár autorů na jednom portále sleduji a obdivuji u některých jejich originalitu, jidne rozsah a kvalitu zpracování různorodých témat a sleduji jejich pokroky a porovnávám se sebou, ale mnohem větší procento fotek hltám bez toho, aniž bych se zabýval jménem autora.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Od června fotím s Fujifilmem X-T30 a v záloze je pak Panasonic Lumix LX100 na nebezpečnější cesty, kde bych se o fuji bál. Předtím jsem fotil zrcadlovkou od Nikonu, ale focení jsem si tak nějak neužíval, Těžké vybavení, focení spíš tak skoro automatické. Pak jsem dostal chuť na street foto a hlavně ulehčit výbavě při výletech a po dlouhém zvažování do čeho od Fuji půjdu, padlo ententýky na X-T30. Ostření je velmi rychlé a kvalitní pro street i sport. Navíc ovládání jak u X-T30 tak u LX100 je velmi podobné a hlavně hravé. Takže kombinace těchto dvou je naprosto ideální.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěl v budoucnu splnit?

Jeden sen se plní právě teď. Na výstavu se svou fotografií. Dále bych samozřejmě chtěl sklízet uznání ze všech stran a vědět, že mé fotky opravdu oslovují, ale to na sobě musím moc a moc pracovat, ale trochu mě vždy srazí sebevědomí. Říkám si, že nemám na to, se dál posunout. O to větší překvapení, když se podaří umístit v soutěži. A jeden nereálný sen by byl také: aby se lidi přestali na diskusích pod fotkami hádat, když někdo přijde s konkrétní kritikou a snahou pomoci a chytili se za nos a chtěli věcně diskutovat. Celkově aby se pod fotkami více diskutovalo. To autorům může pomoci pochopit pohled diváka. Mám ale pocit, že se z nás stává populace korektních jedinců bojících se říci názor a na druhé straně těch, kteří neumí přijmout kritiku a berou ji jako osobní útok. Snad jsem nebyl moc dlouhej :)

 

Děkujeme za odpovědi a gratulujeme k vítězství ve 4. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 3. kola (7. ročník)

Květa Novotná - Táta

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit okolností, které její vznik provázely?

Co se týká vzniku snímku lze ho popsat větou „jedno velké říhnutí a potom spokojené usnutí v bezpečí na tátově rameni.“ Je na něm několikadenní holčička dívající se z ramene starostlivého tatínka na okolní svět a je to rychlá momentka, stejně jako většina mých snímků s lidmi. Kouzlo okamžiku a bezprostřednost je pro mě mnohem zajímavější než dokonalé nasvícení a aranžmá.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínila?

Fotografování se stalo mým obrovským koněm zhruba před deseti lety. Vložila jsem tenkrát pár svých fotek z kompaktu na internet k posouzení odborníkovi a to co jsem se dozvěděla se mi vůbec nelíbilo. Proto jsem se o fotografování začala zajímat úplně z jiného úhlu než je jen pouhé „ jéé to je hezký - cvak.“ Časem se z koníčka stala téměř posedlost. Na výstavě FOTOEXPO jsem se stala v roce 2016 fototalentem roku a to je asi můj největší úspěch. Můj snímek se v této fotosoutěži letos dostal i do semifinále v tématu umělecký akt. Moje snímky se umístily několikrát i ve finále fotosoutěže časopisu Naše Příroda. Letos ve finále to jsou dvě fotografie z kategorie Makro a jedna z kategorie Volně žijící zvířata. V loňském roce byla má fotografie i ve výběru fotokalendáře Fokapo. Mám i pár malých úspěchů ve Fotografovi roku, ale nic z toho nejsou nějaká velká ocenění. Já jim říkám takové moje malé radosti. Nakonec i Vy používáte můj snímek kluka s bublinami na Facebooku jako upoutávku.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Mojí srdcovkou je makro přírody. Ačkoliv to co fotím není ani klasické makro. Spíš je to přesněji detail. Hned potom jsou to právě děti. Nemám, ale ráda ty strojené dětské snímky. Baví mě vidění jejich přirozeného světa a nechci je řídit, ale spíš uchovat si vzpomínku na jejich dětskou duši a podstatu bezprostředna. Vzory nemám. Snažím se naopak být svá a vdechnout do fotografování kousek sebe. Jen mám pocit, že čím víc vím o pravidlech a poučkách fotografování tím míň dokážu chytit to těžko uchopitelné „cosi“ co nebude jen dobrá řemeslná práce.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Dlouho jsem používala obyčejný starý kompakt Sony a teprve asi pět let používám zrcadlovku Nikon D5100. Mám objektiv Tamron70-300mm f/4,0-5,6, Nikkor 18-55mm f/3,5-5,6 a Nikkor 60mm f/2,8. Proč zrovna Nikon to už ani nevím, ale objektiv Tamron mám na focení hmyzu ke kterému se člověk jinak nepřiblíží aniž by ho vyplašil. I když má dost velkou chromatickou aberaci tak jemu podobné lepší objektivy jsou mimo moji cenovou relaci. Nikkor 60 mm používám jako portrétový i pro makro zblízka. Nikkor 18-55 mm mám jako nouzovku a vlastně už jsem ho nepoužila hodně dlouho.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěla v budoucnu splnit?

Jednou bych chtěla fotit tak, aby mě to uživilo. Tak abych fotila to co mě baví a nemusela se uchýlit k fotografování toho co mi můj koníček změní v obyčejnou rutinní práci. Ač už dlouho slýchávám, že to mám zkusit tak pořád nemám odvahu. Mám totiž neustále pocit, že to co nafotím není pořád dost dobré, že musím ještě spoustu věcí vychytat a zlepšit. Občas, když pak vidím co se někteří profi fotografové nebojí lidem prodat za nemalé peníze tak si říkám, že za tak špatně odvedenou práci by mě hanba fackovala. Takže mým snem je fotit profi a neztratit duši.

 

Děkujeme za odpovědi a gratulujeme k vítězství ve 3. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 2. kola (7. ročník)

David Kopal - Slunečnice

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit okolností, které její vznik provázely?

Venku bylo krásně, já na zahradě kde byl klid od městského ruchu a pomalu se blížil západ slunce. Aniž by byl záměr čekat na zlatou hodinku, sbalil jsem foťáky a vyrazil si provětrat hlavu. Slunečnice mě zaujala na první pohled, jelikož vyčnívala na poli mezi obilím a shodou náhod jsem se trefil i do té zlaté hodinky.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínil?

Fotografii i pokročilejším fotomontážím se věnuji už od dětství, zhruba 15 let. Je to pro mě koníček, zábava a relax v jednom. Jsem rád i za nové tváře kterým se líbí má práce a vyhledají mé služby.

V několika menších soutěžích sem uspěl, také na podobné téma. Největší radost mám ale z publikací některých mých fotografií na stěnách v hotelu Atom v Třebíči, kde před několik lety proběhla výstava právě na téma fotografií našeho města. Dlouho jsem tam nebyl, tak snad tam ještě někde visí.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Nejbližší je mi právě příroda, tam člověk "vypne" a má na všechno klid. Další z mých oblíbených žánrů jsou portréty, ale nebojím se víceméně žádného žánru. Je potřeba se pořád zdokonalovat :-)

Mezi mé fotografické vzory určitě patří Martin Stranka, jeho fotografie jsou hodně emotivní a určitě se nad nimi člověk pozastaví a zamyslí. Další z mých vzorů je Patrik Staněk a jeho perfektní práce v zachycení fotografií zvířat. Určitě by se našlo víc vzorů, každý má svůj jedinečný styl.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Používám Nikon D7100 se záložním tělem D3000 (moje první zrcadlovka). Střídám mezi objektivy převážně pevnou 50/1.8 a 17-50/2.8. V budoucích měsících mám v plánu přejít na FF s Art objektivy Sigma.

Jako milovník starých objektivů a kinofilmových zrcadlovek mám poměrně velkou sbírku těchto "poctivých" manuálních objektivů, které používám s Canonem EOS 600D.

Pro každého je srdcovka jiná značka, pro mě je to Nikon. Už od mala jsem začínal na kompaktu od Nikonu a zůstalo mi to do teď. Canon jsem kupoval víceméně jen kvůli starosklíčkům, ale zamiloval sem si ho pro jeho možnosti právě při používání těchto objektivů.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěl v budoucnu splnit?

Zafotit si fjordy v Norsku, nebo na několik dní odcestovat na Island. Nebyl bych ani proti exotickým zemím, ale severské země mě lákají víc. 

Přeji dobré světlo všem!

 

Děkujeme za odpovědi a gratulujeme k vítězství ve 2. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 1. kola (7. ročník)

Jan Kočí - Hlídač

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit okolností, které její vznik provázely?

Foto je z Kraskova, z rybníku Peklo, kde jsem trávil letní dovolenou.

Byl absťák, nebylo co fotit, chata u rybníka v lese... a tak jsem fotil aspoň koupající, i když to mám zakázané :). Trefil jsem momentku, moji ženu a naši Kaylie... a tak fotka vznikla.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínil?

Fotím odhadem 2,5 roku, jsem amatér a fotim si pro radost, kterou chci dávat i lidem...

Jako největší šok bylo pro mě vítězství v Czech Photo Centre soutěži "Můj život v karanténě" a má fotka "Když musíš" (kouřící muž s rouškou), byla vystavena ve venkovní galerii Czech Photo Centra. Tuto šokující výhru utlumila povodeň, která se následně prohnala naším domem... to byl teda ještě větší šok, voda se valila naším domem, mohl jsem jen čekat a nebo fotit..., dokumentovat se ale musí a tak jsem nafotil vlastní povodeň. Fotka pak získala 2. místo na fotoaparat.cz. Ještě zmíním výhru v soutěži "PALÁCE Pardubice", pak opět ocenění na fotoaparat.cz, kdy v soutěži "Para portrét" (hodnocení profesionála) jsem opět získal první místo.

Jinak, na příští rok mi už byla nabídnuta výstava v našem malém městě, což by byla má první ze života z ulic...

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Baví mě street, reportáž, dokumenty a fotit staré lidi, kde je ve tvářích a vráskách vidět celý jejich život. Nemám tedy rád přístup "postav se a stůj" (rodinné, vánoční atd.), chybí tam ty emoce, příběh...

Vzor? Obdivuji A. Kratochvíla, mám rád F. Dostála a M. Tichého..., ten mě zaujal především tím čím fotil :) a jak jeho fotografie vznikaly.

V podstatě fotím hlavně v ulicích města, baví mě situace, lidi, emoce, příběh, kontakt, adrenalin... "Chytám" lidi do své černé krabičky :), často jdu až tak blízko, že jsem třeba pánovi svým objektivem ustřelil kšiltovku...  tato fotka byla také ve výběru na street reportu v letní soutěži o knihu od pana Dostála. Mnohým připomínala jeho fotografie z cyklu "Letní lidé", i když jasně, on je úplně jiná liga.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Používám základní zrcadlovku Canon 200D, malá nenápadná krabička do ulic... ideál. K tomu převážně Canon palačinku 24mm a občas pevnou padesátku. I když bych chtěl rychlejší a lepší foťák, rád bych dokázal, že to jde i se základním vybavením bez velkých úprav.

Nemám čas sedět u PC, nepoužívám! Takže z foťáku stahuji přímo do mobilu, kde se následně napojím na moji 108ku televizi a tam lehce upravím přes mobil světlo, kontrast, ořez a podobně... Fotím barevné fotky, ale z 90% dávám do černobílé, mají svou sílu.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěl v budoucnu splnit?

Mé sny? Jen aby moje fotografie dělaly lidem radost...

Když daruji fotku a vidím dojeti i slzy, je to pro mě větší radost než kterékoliv vítězství. Takže především, dávat tu radost.

 

Děkujeme za odpovědi a gratulujeme k vítězství v 1. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 9. kola (6. ročník)

Jan Čelíkovský - Budoucnost

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit okolností, které její vznik provázely?

Fotografie vznikla v listopadu 2019 v  pražském metru. Byl to momentální nápad. Prostředí a zejména červené světlo dveřní výstrahy vagonu, které tvoří na snímku pásku přes oči, mi vnuklo nápad udělat fotku, která by svým obsahem trochu vybočovala z běžného pojetí fotografie a byla zasazena do vlny béčkových sci-fi filmů osmdesátých a devadesátých let. Prostředí metra se mi k tomu přímo nabídlo, hlavně díky množství tmavých a světlejších míst, které jsem pak využil při focení dvojexpozice. Na této fotce jsem využil hlavně potenciálu linií v jednotlivých expozicích a jejich křížení. Myslím, že to je to, co podtrhuje futuristický nádech.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínil?

Fotografie je pro mě hobby. Fotce se věnuji od léta 2019. Žádné jiné soutěže ani publikování za sebou nemám. Tato soutěž je první, do které jsem se přihlásil.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Nedokážu říct, jaký druh fotografie je mi nejbližší. Mám zalíbení ve všech žánrech. Protože jsem v začátcích, tak hodně experimentuju v celé škále toho co vyjádření pomocí fotografie nabízí a zatím hledám, na jakou oblast bych se chtěl zaměřit více. Hodně mně zaujal žánr street photography. Podstatná část moji tvorby tvoří portréty. Za svůj hlavní úkol si kladu zachytit ve fotce přirozený život, aby fotka měla napětí a diváka vtáhla do děje. Čím víc se o to pokouším, tím víc vidím, jak je to složité :-)

Popravdě moc profesionálních fotografů neznám. V této oblasti si budu muset ještě rozšířit přehled. Líbí se mi jak fotí moje kamarádka Tereza Kožíková často mě v tvorbě inspiruje svými nápady a tím, jak se dívat na svět skrze hledáček. Také se mi moc líbí práce fotografky Kláry Krátké a Martiny Šimkové. Blízký mi je i fotograf Mateusz Zurowski.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Vítěznou fotografii jsem pořídil na Nikon F 100 s objektivem Nikkor 50 mm F1.4 G. Fotografoval jsem na Kodak Color plus 200. Byl to první film, který jsem s tímto foťákem exponoval. Před tím jsem fotil na Nikon F65 ale ten se mi rozbil. Používám ještě Nikon F 75 s pár staršími objektivy, kompakt Minoltu a Flexaret. Na zvětšování černobílé fotografie používám Axomat 3 s objektivem Anaret. Digitální fotoaparát nemám.

Nejraději fotím, vícenásobné expozice. Je to pro mně možnost, dát fotce další rozměr a nabízí širší možnost vyjádření (zejména v abstraktní rovině např.). Také je to pro mně výzva po technické stránce. Mám také rád focení na dlouhé expozice, s nízkou hladinou světla a rád experimentuju s push procesem. 

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěl v budoucnu splnit?

Určitě bych se chtěl dál zlepšovat v mnoha směrech a rád bych se například do budoucna naučil vyvolávat i barevně.

 

Děkujeme za odpovědi a gratulujeme k vítězství v 9. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 8. kola (6. ročník)

Martin Pyš - Ty a já...

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit okolností, které její vznik provázely?

Fotografie vznikla u mě doma. Měl jsem po operaci zlomeného kotníku. A když už jsem měl nějakou tu léčbu za sebou rozhodl jsem se, že si pořídím parťáka, protože moje přítelkyně tenkrát pracovala v Berlíně. Kočička na fotce se jmenovala Zippy.. jmenovala, protože její život trval jen 3 měsíce. Měla nevyléčitelnou nemoc pro nás kočičkáře s názvem FIPKA. Mám tedy krásnou vzpomínku. Moc děkuji.

Co se týče fotky.. Je na ní zmíněný Zippy a flaška rumu.. :-) JOOO občas si dám. A vlastně narovinu.. mnoho mých dobrých fotek vzniklo pod vlivem. A to mi připomnělo příběh, kdy Jarda Jágr potkal na dovči v Las Vegas legendárního DJ Tiesta a ptal se ho jak to dělá, že je pořád štastny… "Musíte být pořád opilý, kdo je opilý, nemyslí na problémy a je šťastný. Kdo je šťastný, ten se směje a kdo se směje, ten nestárne..."

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínil?

Ke druhé otázce bych řekl asi toto. Lidi foťte. Sdílejte fotografie na sociálních sítích. V určitých skupinách. Zapojujte se do soutěží.. Já to takto dělal dlouhou dobu a nyní podepisuji smlouvu a fotím projekt pro město Ostravu. Je to pro mě obrovský úspěch. A to, že se zde objevím podruhé a toto vám píši pro mne znamená, že to dělám dobře.

...

Odpověď ze 3. kola: Fotografuji přibližně 14 let. Samouk. A druhým rokem mám na fotografování živnost, ovšem zatím mne fotografie neživí. Jako můj dosavadní úspěch beru celkové 15. místo v konkurenční celoroční soutěži v roce 2017.

Moje fotky nejčastěji publikuji na sociální síti Instagram, kde mě můžete sledovat jako @kolcovphoto.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Stále platí, že nejraději fotím portréty. V přirozeném světle. Taky jsem zase začal šlapat po horách. To je nádhera. V říjnu minulý rok jsem byl s partnerkou v Paříži a to vám povím, že to bylo něco. V Ostravě nemám úplně odvahu fotit street fotografii tak zblízka jako jsem si dovolil tam. 14mm na full frame. Moc se mi to líbilo. Taky jsem si splnil malý sen. Moc Rád jezdím už několik let fotit výlovy rybníků a moc jsem si přál vyfotit klasickou českou zabijačku. Tyto fotografie můžete nalézt na facebookovém profilu Martin Pyš fotograf

...

Odpověď ze 3. kola: Často cestuji pracovně po Česku a Slovensku, takže fotoaparát vozím s sebou a občas si někde zastavím a něco vyfotím. Nejblíž mi je portrétní, dokumentární a street fotografie.

Mými vzory je jednoznačně polská fotografka Agata Serge. Za zmínku stojí i Alan Schaller. Z našich jmen mě baví Alžběta Jungrová a Robert Vano.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Píše se mi to těžko. Ale technologie jde neskutečně dopředu. Pořídil jsem bezzrcadlo Nikon Z6. Brzo jsem zjistil že dvě těla jsou asi trochu moc a tak moje srdcová zaležitost Nikon Df šla do světa.. Tímto zdravím pána do Opavy :-) Ovšem vítězná fotografie je vyfocena ještě právě zmíněným Dé ef kem a Sigmou Art 35mm

Objektivy jsem taky trochu obmněnil. nyní mám samyang 14mm, Sigma Art 20mm, Tokina Opera 50mm, Nikon 85mm, a Sigma Art 135mm

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěl v budoucnu splnit?

Minule jsem odpověděl pomalu tak, jakoby jsem chtěl vlastnit celou značku Leica.. tak jsem to určitě nemyslel. Ale model Leica Q se mi moc líbí.
A co dál? Upřímně se moc těším k vám do Prahy na výstavu. Minulý rok jste vybrali jednu mou fotografii a já k vůli práci přijet nemohl. Přátelé, mějte se krásně a brzy naviděnou. Moc Vám děkuji. Martin Pyš (@kolcovphoto)

...

Odpověď ze 3. kola: Chtěl bych posunout svou živnost na vyšší level. Trochu pofotit Norsko a vlastnit Leicu :-)

 

Děkujeme za odpovědi a gratulujeme k vítězství v 8. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 7. kola (6. ročník)

Zdeněk Picpauer - Plavba meandrem řeky Vltavy

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit okolností, které její vznik provázely?

Tato fotografie vznikla 1. srpna 2019 při návštěvě vyhlídky Máj. Když jsem na toto místo přišel, plula meandrem řeky Vltavy loďka, zaujala mě zčeřená hladina, proto jsem neváhal a tuto nádhernou scenérii zdokumentoval.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínil?

Fotografii se aktivně věnuji od Vánoc 2019, kdy jsem dostal zrcadlovku Canon EOS 80D. Jinak první zájem o fotografování jsem projevil v roce 2015, používal jsem  kompaktní fotoaparát Nikon COOLPIX P530 a dodnes ve mně toto hobby přetrvává.

Jaké mám úspěchy z oblasti fotografování? Například jsem uspěl v největší fotografické soutěži na světě, v CEWE Photo Award 2019, kde jsem se umístil mezi 31. - 1000. místem. Jinak společnost CeWe organizuje jednou za čas různé fotosoutěže na Instagramu, kde mě také ocenili. Dále jsem také byl ohodnocen se svou fotografií architektury v botanické zahradě Praha, a tak se dostal na únorovou stranu jejich nástěnného kalendáře na rok 2020.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Jelikož mám rád přírodu, není pochyb, jaký druh fotografie je mi nejbližší. Nejvíce fotografuji detaily přírody, ale jednou za čas i krajinu jako celek. Mým fotografickým vzorem je především Ondřej Prosický, Jiří Míchal či Lumír Koutník. Obdivuji však i tvorbu Františka Konopy.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Jak jsem již zmínil, nyní používám zrcadlovku Canon EOS 80D. Dle fotografovaného objektu si vždy zvolím jeden z mých objektivů - standardně využívám Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM, pro detaily pak mám Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM. Potřebuji-li exponovat záběr s delším časem, využiji stativ. Do budoucna bych si výbavu chtěl určitě rozšířit.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěl v budoucnu splnit?

Nyní studuji v Pardubicích Střední školu informatiky a ekonomie - DELTA. V budoucnu bych se samozřejmě chtěl zabývat fotografováním, ale také případně počítačovou grafikou, která mě baví.

 

Děkujeme za odpovědi a blahopřejeme k vítězství v 7. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 6. kola (6. ročník)

Filip Čaník - Morning

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit okolností, které její vznik provázely?

Fotografie vznikla v brzké sobotní ráno na mém oblíbeném místě - vodní nádrži, kousek od mého domova s nejlepší psí parťačkou Duffy. Původně nesvítilo slunce, až když jsem chtěl odcházet, tak nakrátko zasvítilo, což si myslím dodalo fotce ještě hezčí efekt, než na předchozích fotografiích.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínil?

Fotce se věnuji přes 4 roky. Pořádně přes 2 roky, kdy jsem začal zkoušet fotomanipulace a snažil se, aby moje fotky měly určitý příběh či emoce.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Nejbližší jsou mi asi portréty, konkrétně autoportréty a focení zvířat, ale sem tam cvaknu i přírodu, nebo noční oblohu.
Mým největším vzorem je Petr Hricko. Jeho fotky mají příběh, jsou čisté a originální.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Používám Canon 6D a nemám žádný specifický důvod, proč ho používám, můj první foťák byl Canon 100D, který jsem vlastnil přes dva roky a tak nějak jsem si na tu značku zvykl. Jinak co se týká objektivů, tak používám artové Sigma 20, 35mm a Canon EF 50mm f/1,8 STM.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěl v budoucnu splnit?

Mým snem je se fotografováním živit a zároveň pomáhat pro dobrou věc.

 

Děkujeme za odpovědi a blahopřejeme k vítězství v 6. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 5. kola (6. ročník)

Marcela Krobotová - Blues alive

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit okolností, které její vznik provázely?

Jsme hudební rodina. Piano, cimbál, akordeon, housle – to všechno jsou členové naší domácnosti. Spojením tří prvků: manželova kontrabasu, návštěvy Blues Alive 2019 v rodném Šumperku a ideálního světla vznikla vítězná fotografie.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínila?

Více jak dvacet let jsem se amatérsky věnovala malování na hedvábí. To mě před dvěma lety přivedlo k myšlence začít fotografovat. Jsem teprve na začátku. Hodně mě ovlivnil a v pokrocích pomáhal olomoucký fotograf pan Svatopluk Klesnil.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

V profesní dráze pracuji s lidmi, tomu se nevyhýbám ani při mačkání spouště. Začala jsem se věnovat portrétu, přitahuje mě reportáž. V knihovně mám Josefa Koudelku, Helmuta Newtona, Antonína Kratochvíla, Vladimíra Birguse, v neposlední řadě Jindřicha Štreita a také knihy o technice. K Vánocům jsem si nadělila Annie Leibovitz. Fotografování se pro mě stalo velkým koníčkem a ve volném čase nosím svůj Nikon stále při sobě. Co kdyby.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Je to již zmíněný Nikon 750. Mám ráda pevné objektivy pro svou vysokou světelnost a lehkost. Zoomování nohama vede ke kreativitě a otvírá oči.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěla v budoucnu splnit?

Líbilo by se mi pracovat na projektech například s ženskou tématikou. Zdokonalovat se v portrétu a práci s přirozeným světlem. A po vzoru Elliotta Erwitta dostat do fotografie vtip a rozhodující okamžik. Nejdůležitější je najít námět a za ním si jít.

 

Děkujeme za odpovědi a gratulujeme k vítězství v 5. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 4. kola (6. ročník)

Pavlína Číčelová - Pruhované město

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit okolností, které její vznik provázely?

Tato fotografie vznikla víceméně náhodou, když jsem jednou brzy ráno vyrazila fotit krajinu při východu slunce. Původně vybraná lokace však toto ráno nebyla tak zajímavá, jak jsem čekala, tak jsem focení brzy vzdala. Při cestě domů městem mě ale zaujaly výrazné stíny mezi žaluziemi budovy krytého parkoviště, kolem které jsem procházela. Byla jsem zvědavá, jak asi vypadá opačný pohled, tzn. zevnitř ven a výsledkem je tato fotografie.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínila?

Fotografování jsem obdivovala už od mládí, ještě v dobách, kdy se fotilo jen na klasický kinofilm, i když tenkrát zůstávalo jen u toho obdivu. Tím spíš jsem byla nadšená, když začala éra digitálních fotoaparátů. Hodně jsem cestovala, takže jsem si spoustou fotek uchovávala svoje vzpomínky. Nechtěla jsem o ně přijít, tak jsem si alba začala ukládat na jednu veřejnou internetovou stránku, kde se mi po nějaké době začaly objevovat komentáře od neznámých lidí. V tu chvíli jsem si řekla, že pokud budu fotky zveřejnovat, měly by mít aspoň nějakou kvalitu a začala jsem se jako samouk učit. A to se snažím dělat dodnes. Fotografování se stalo mým velkým koníčkem a opravdovou vášní. První zrcadlovku jsem si ale pořídila teprve asi před rokem a půl. Dá se říct, že právě to je asi tak doba, odkdy se fotografii věnuju opravdu intenzivně. Velkým úspěchem je pro mě každý snímek, který někoho zaujme. Hodně mě těší také to, že již několik mých alb z různých veřejných sportovních a kulturních akcí bylo publikováno na zpravodajských a informačních webech. Za největší úspěch ale považuju právě tento okamžik, protože uspět v konkurenci tak skvělých fotek, které se v této soutěži objevují, je pro mě obrovskou poctou a motivací.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Jak jsem již zmínila, nejvíce mých snímků vzniká při cestách a výletech, které často podnikám, ať už jsou to fotografie krajiny, přírody nebo měst. Hodně obdivuju tvorbu krajinářského fotografa Mariána Béreše, jeho nádherné fotografie jsou pro mě velkou inspirací a motivací se dál učit. Moc mě baví ale také fotografování různých veřejných i soukromých akcí – sportovních, kulturních aj. Vždy se snažím především o zachycení atmosféry a emocí, o které právě při těchto akcích nebývá nouze a právě hledání takových okamžiků mě na tom baví nejvíc.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Už od svých digitálních začátků jsem věrná značce Canon. Aktuálně fotím zrcadlovkou Canon EOS 200D, používám objektivy 18-55mm IS STM, EF 50mm f/1,8 STM, a zoomový teleobjektiv EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěla v budoucnu splnit?

Když jsem se fotografování začala víc věnovat, mým snem a přáním bylo, aby se na mé fotky aspoň občas někdo podíval a třeba je zhodnotil. Jsem šťastná, že to se mi už částečně splnilo.

Teď je mým velkým přáním umět tvořit snímky, které by byly něčím originální, které by dokázaly zachytit jedinečné a neopakovatelné okamžiky a tím uměly zaujmout lidi. Ale mám i jeden velký konkrétní fotograficko-cestovatelský sen – navštívit Island, nafotit jeho krajinu a jako velký bonus k tomu - vidět polární záři (i když na její focení bych si zatím netroufla).

 

Děkujeme za odpovědi a blahopřejeme k vítězství ve 4. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 3. kola (6. ročník)

Martin Pyš - Kamaládky

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit okolností, které její vznik provázely?

Fotografie vznikla nedávno na dětském dni ve školce u dcerky Olívie (uprostřed) s kamarádkami Magdalenkou a Pájou.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínil?

Fotografuji přibližně 14 let. Samouk. A druhým rokem mám na fotografování živnost, ovšem zatím mne fotografie neživí. Jako můj dosavadní úspěch beru celkové 15. místo v konkurenční celoroční soutěži v roce 2017.

Moje fotky nejčastěji publikuji na sociální síti Instagram, kde mě můžete sledovat jako @kolcovphoto.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Často cestuji pracovně po Česku a Slovensku, takže fotoaparát vozím s sebou a občas si někde zastavím a něco vyfotím. Nejblíž mi je portrétní, dokumentární a street fotografie.

Mými vzory je jednoznačně polská fotografka Agata Serge. Za zmínku stojí i Alan Schaller. Z našich jmen mě baví Alžběta Jungrová a Robert Vano.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Aktuálně fotím s tělem Nikon Df - tento fotoaparát mě baví a zamiloval jsem si ho. Byl to takový můj sen a sny se mají plnit :-) Objektivy používám pevné. V brašně nosím ohniska 14, 35, 50, 85 a 180mm.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěl v budoucnu splnit?

Chtěl bych posunout svou živnost na vyšší level. Trochu pofotit Norsko a vlastnit Leicu :-)

 

Děkujeme za odpovědi a gratulujeme k vítězství ve 3. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 2. kola (6. ročník)

Barbora Blahová - Pro štěstí

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit něco na způsob "historek z natáčení", tedy okolností, které její vznik provázely?

Vznik této fotografie není nijak zajímavý, relaxovala jsem na chaloupce s foťákem v ruce, bylo po dešti a já nakukovala do každého květu, jestli v něm nenajdu něco fotogenického a ejhle..., v rudém květu růže seděl tento fešák. Líbil se mi ten barevný kontrast, tak jsem nelenila a běžela pro makrokroužky a snímek byl na světě.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínila?

Fotografování jsem propadla asi před čtyřmi roky, kdy jsem si udělala on-line kurz Fotografické školy Bryane Petersona. Pravidelně se zúčastňuji různých fotoprojektů, kde si trénuji "fotografické oko", občas navštívím i nějaký workshop a hodně sleduji práce ostatních na internetu. I když jsem hodně soutěživá a posílám své fotky do různých soutěží, vím, že na sobě musím ještě hodně pracovat, abych obstála v tom moři kvalitních fotografií. V loňském ročníku vaší soutěže se mi podařilo umístit na třetím místě ve druhém kole na téma: Krásy přírody.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Mým vzorem je již zmíněný Bryan Peterson, který je mistr ve vyhledávání barev. Stejně jako on ráda fotím různé barevné detaily a snažím se barvu hledat i v přírodě. Ještě ráda fotím stylizované portréty.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Jsem Nikonista a fotím jen na pevné objektivy 35, 50 a 105mm.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěla v budoucnu splnit?

Vždy mě potěší, když některá z mých fotografií zaboduje v soutěži, nebo se dostane na nějakou výstavu. Když se takové věci budou občas dít..., tak budu nejšťastnější.

 

Děkujeme za odpovědi a gratulujeme k vítězství ve 2. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 1. kola (6. ročník)

Lukáš Uher - Pool tree

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit něco na způsob "historek z natáčení", tedy okolností, které její vznik provázely?

Fotografie vznikla na serveru Bali při cestě po Indonésii. Sháněli jsme s přítelkyní nějaké levnější ubytování. Když už to vypadalo, že nic neseženeme, nabídli nám ubytování v malém komplexu chatiček s krásným bazénem u kamenité pláže. Z nějakého nám neznámého důvodu jsme v celém komplexu byli úplně sami. A tak jsem večer krátce po západu slunce mohl nerušeně udělat pár fotografií.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínila?

Fotografování jsem se více začal věnovat až po zakoupení analogové zrcadlovky, kterou jsem si vzal na svou první větší zahraniční cestu v roce 2006. Po návratu jsem zjistil, že mi většinu filmů poškodil rentgen a tak jsem si hned pořídil zrcadlovku digitální. A díky tomu jsem už nemusel řešit kolik snímků vyfotím a cesta k různým fotografickým pokusům byla tím otevřena. Moje dosavadní úspěchy jsou skromné. Dříve jsem moc fotografií do soutěží nezasílal. Ale když jsem se nějaké zúčastnil, měl jsem štěstí na pěkné umístění. Osobní hodnotu má pro mě první a třetí místo v kategorii Detail architektury v časopise Foto Video. Tento rok se také poprvé účastním celoroční soutěže Fotograf roku….ale ta ještě neskončila.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Dnes je mi nejbližší fotografování takového mixu architektury a street fotografie. Zkusil jsem si také  akt a glamour. Rád bych se tomuto směru věnoval v budoucnu trochu více. Žádný konkrétní vzor pro fotografování nemám. Oslovilo mě více fotografů. Každý v určitém svém stylu a fotografické kategorii. Ale nechtěl bych někoho vyzdvihovat nad ostatní, vzorů mám opravdu hodně.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Dříve jsem si kupoval fotoaparáty značky Canon a byl jsem s nimi vždycky plně spokojen. Ale nyní fotím Nikonem D610. Důvod změny byl jednoduchý, kamarád mi vychvaloval objektivy od Nikonu a další kamarád u Nikonu pracoval. Zařídil mi slevu, kterou bych u Canonu nedostal. Nejsem zastáncem konkrétní značky, každý fotoaparát má své silnější a slabší stránky.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěla v budoucnu splnit?

Jako asi každý i já mám své fotografické sny. Dříve jsem fotil jen abych se mohl podělit o pár fotografií s přáteli a měl co vložit na fotografické weby. Ale člověk by se měl stále někam posouvat a tak i mě se cíle neustále mění. Můj nynější cíl je uspořádat svou vlastní výstavu fotografií. A abych mohl takovou výstavu někde uspořádat, musím mít nejdříve za sebou nějaké úspěchy. Proto jsem se rozhodl zúčastnit se vaší fotografické soutěže. :-)

 

Děkujeme za odpovědi a blahopřejeme k vítězství v 1. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 9. kola (5. ročník)

Lenka Zavadilová - Zachraň se!

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit něco na způsob "historek z natáčení", tedy okolností, které její vznik provázely?

Fotografie vznikla na Vítkově, kde mě vzal kamarád. Oba jsme jeli do Prahy na sraz streetových fotografů. Tzv. „streetař“ má fotoaparát stále v pohotovosti, aby mu neunikl vhodný moment.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínila?

O fotografování se aktivně zajímám asi druhým rokem. Předtím jsem do školy, kde učím, fotografovala přírodu a vytvářela tzv. didaktický učební materiál na interaktivní tabuli.
Letos jsem se umístila na 2.místě ve fotografické soutěži Valašská krajina.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Vždycky jsem si myslela, že budu krajinář, aktivně jsem vyhledávala tato místa a fotila je. Ale náhoda mě přivedla do jedné streetové skupiny a úplně jsem tomuto žánru propadla. Fotit nearanžované fotky a nechat je téměř v surové podobě, to se mi líbí.
Fotografických vzorů mám mnoho. Líbí se mi fotografie Jindřicha Štreita, Antonína Kratochvíla či Michala Dobeše. Z fotografů, které znám osobně je to Otakar Metlička a Rudolf Baranovič. Mohla bych jmenovat dlouho, všichni mě inspirují.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Začínala jsem kompaktem značky Canon, nyní používám Panasonic Lumix FZ 1000 a FZ 2000. Časem bych si chtěla pořídit nový fotoaparát, prozatím tu „správnou“ značku pro sebe hledám :-).

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěla v budoucnu splnit?

Ano - přání, být stále pokornou a trpělivou „žačkou“ a naslouchat těm zkušenějším, protože právě oni mě pozitivně ovlivňují…a pak třeba přijde další splněný sen :-).

 

Děkujeme za odpovědi a blahopřejeme k vítězství v 9. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 8. kola (5. ročník)

Denisa Cettlová - Zmrzlina

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit něco na způsob "historek z natáčení", tedy okolností, které její vznik provázely?

Byl teplý den, slunce příjemně hřálo, moře tyrkysové barvy lákalo k osvěžení. A přišla chuť na zmrzlinu. Nebylo mým primárním cílem focení, ale když jsem zmrzlinu držela v ruce a přes ní se podívala do dáli, nešlo odolat a musela jsem tu pohodu zachytit. 

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínila?

Cíleně jsem začala fotit asi před půl rokem.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Krajina a stavby, street photography.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

...

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěla v budoucnu splnit?

Mým přáním je, aby moje fotografie dokázaly zaujmout.

 

Děkujeme za odpovědi a blahopřejeme k vítězství ve 8. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 7. kola (5. ročník)

Ilona Hromádková - Cafe nebo RUM?

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit něco na způsob "historek z natáčení", tedy okolností, které její vznik provázely?

Do soutěžního tématu  "Moje město, moje vesnice" jsem v devíti fotografiích z deseti vložených prezentovala moje rodné město, Ostravu. Vítězný snímek byl pořízen v květnu 2015, ve Fanzóně Karolina při právě probíhajícím Mistrovství světa v ledním hokeji (na fotografii právě "pózují" finští  fanoušci). Jen škoda, že náš tým tehdy skončil až na čtvrtém místě..

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínila?

Fotografování jsem měla jako malého koníčka už v mládí, tedy v době, kdy se fotilo na svitkový film. Napjatě jsem pak měsíc očekávala kolik vyvolaných snímků budu v obálce mít a kolik bude na vyvolaném kinofilmu jen černých či bílých políček. Můj první fotoaparát a zároveň na dlouho poslední v té době byl fotoaparát české výroby značky Corina.

Počátky mého „fotografování“, tedy kdy jsem začala nejen „cvakat“, ale postupně se i něčemu učit, se dají datovat od r. 2009. Existovala a stále existuje galerie mobilních fotografií, tedy snímky pořízené jen a pouze mobilním telefonem. V této galerii jsou zaznamenávány reakce ostatních uživatelů, z nichž někteří jen kritizují (myslím, že oprávněná kritika dopomáhá k lepším výsledkům, ovšem pokud sami chceme), ale i malé výjimky, kteří ochotně poradí. A chtít něco dokázat sobě i těm kolem mne, mne nutilo ke studiu fotografie na internetu i v literatuře.

Mezi své úspěchy bych mohla zmínit výběry fotografií odbornou porotou otištěných do fotografických časopisů, ohodnocení či pěkná umístění ve fotografických soutěžích, taktéž je pro mne velká odměna vítězství jarního i podzimního kola ve Škole kreativní fotografie a v neposlední řadě uznání od přátel či rodiny.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Ráda fotím přírodu, veškerou tu malou havěť, kterou jsem ještě donedávna ani neznala nebo spíše neviděla. Architekturu se kterou se setkáváme a kterou vyhledáváme spolu s manželem na svých výletech, taktéž kochání se krajinou, která nám dodává energii, když odjedeme z města. Ale samozřejmě mne baví i sport a street.

Fotografické vzory nemám, ale mám ráda snímky Jana Saudka a Sáry Saudkové. Ale je spousta dalších fotografů, kteří mne i motivují. V Ostravě, kde bydlím, bych zmínila např. Borise Rennera, který zachycuje právě industriální Ostravu a její památky.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Asi po třech letech mobilního fotografování jsem na doporučení dobrých kamarádů došla k závěru pořídit si fotoaparát. Byla mi doporučena značka Olympus a proto jsem si koupila starší kompakt s výměnnými objektivy, Olympus řady PEN, E-PL1. Značce Olympus jsem zůstala věrna, takže po PL1 přišla na řadu PL3. Nyní k fotografování používám OM-D E-M10 se čtyřmi výměnnými objektivy a taktéž jsem propadla kouzlu bokehu pevného objektivu Helios.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěla v budoucnu splnit?

Jelikož s uspořádáním výstavy jsou nemalé starosti a taktéž rozhodnout se pro téma výstavy fotografií, nechávám tuto otázku prozatím otevřenou. Přání je uspořádat jednou společnou výstavu mých a manželových fotografií, protože bez něj bych nikdy tak daleko nedošla …. :-)

 

Děkujeme za odpovědi a blahopřejeme k vítězství ve 7. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 6. kola (5. ročník)

Iva Bečvářová - Očista v Ganze

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit něco na způsob "historek z natáčení", tedy okolností, které její vznik provázely?

Fotografie "Očista v Ganze" vznikla před 6-ti lety při mojí první návštěvě na hinduistické slavnosti Kumbh Mela v indickém Allahabadu na soutoku řek Gangy a Jamuny. Slavnost se koná 4x za 12 let, přičemž pokaždé na jiném místě a má pro hinduisty i jiný duchovní význam. Kumbh Mela je v současnosti největším mnohamilionovým shromážděním lidí na světě. Poutníci z celé Indie přicházejí pěšky či přijíždějí třeba i na traktorech, aby vykonali rituální koupel v posvátné řece Ganze a očistili se tak od svých hříchů a začali nový život. K řece přichází i mnoho svatých mužů a právě oni se stali pro své zajímavé zevnějšky našimi hlavními fotografickými cíli.

Já jsem měla letos opět možnost se slavnosti zúčastnit, vrátila jsem se před týdnem a našla jsem dokonce i odvahu se v řece také vykoupat. Na březích řeky panuje zvláštní mystická atmosféra a samotná koupel se svým rituálem se stane pro každého sama o sobě velmi silným a euforickým zážitkem.  

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínila?

Fotografii se věnuji cca 10 let a to hlavně na svých cestách po světě. Kvůli cestování jsem začala fotit a dnes už víceméně cestuju proto, abych mohla fotit. Fotografování se stalo mým velkým koníčkem, a dnes již i "slušným přivýdělkem". Moje fotografie uspěly v několika cestovatelských fotosoutěžích, ale jejich konkretizování nepovažuji za podstatné. 

Jsem tvůrčí typ, baví mě každý tvůrčí proces a když z něj vypadne ještě fotka , která se líbí i veřejnosti, tak je to pro mě bonus navíc.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Nejblíže je mi fotografie cestovatelská (dokumentární), ráda fotím zajímavé lidi na zajímavých místech, mám ráda emocionálně vypjaté situace, opravdové, živelné, syrové ... Pro svoji tvorbu potřebuju inspiraci, kterou nacházím právě na cestách. Ale v podstatě se nevyhýbám žádnému žánru. Každá cesta je jiná, zaměřená na jiná témata a já se na ní vždy pokouším pořídit alespoň pár dobrých fotografií. 

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

V současné době fotím zrcadlovkou Canon EOS 6D a objektivy Tamron 24-70 mm f2,8 , Canon 70-200 mm f2,8 a makro objektivem Canon 100 mm f2,8 . Značku Canon mám již několik let, v podstatě od mých fotografických začátků a jsem s ní spokojená. 

Fotografické vzory nemám, ale mému srdci jsou blízcí fotografové jako je Steve McCurry, Sebastiao Salgado, Antonín Kratochvíl ...

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěla v budoucnu splnit?

Fotografické sny mám, je jich mnoho a všechny jsou zase spojené s cestováním po světě...

Odkaz na autora:

Email: iva.becvarova@seznam.cz

 

Děkujeme za odpovědi a blahopřejeme k vítězství v 6. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 5. kola (5. ročník)

Ilona Hromádková - Čapí hry

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit něco na způsob "historek z natáčení", tedy okolností, které její vznik provázely?

Snímek vznikl kousek od Ostravy. Je to místo, kam se při západu slunka slétají čápi k přenocování. A právě v té večerní době vznikají velmi zajímavé obrysové letové situace dvou nebo i více čápů na jedné lampě. A tak vyčkávám na čapí přílety a fotím...

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínila?

Fotografování jsem měla jako malého koníčka už v mládí, tedy v době, kdy se fotilo na svitkový film. Napjatě jsem pak měsíc očekávala kolik vyvolaných snímků budu v obálce mít a kolik bude na vyvolaném kinofilmu jen černých či bílých políček. Můj první fotoaparát a zároveň na dlouho poslední v té době byl fotoaparát české výroby značky Corina.

Počátky mého „fotografování“, tedy kdy jsem začala nejen „cvakat“, ale postupně se i něčemu učit, se dají datovat od r. 2009. Existovala a stále existuje galerie mobilních fotografií, tedy snímky pořízené jen a pouze mobilním telefonem. V této galerii jsou zaznamenávány reakce ostatních uživatelů, z nichž někteří jen kritizují (myslím, že oprávněná kritika dopomáhá k lepším výsledkům, ovšem pokud sami chceme), ale i malé výjimky, kteří ochotně poradí. A chtít něco dokázat sobě i těm kolem mne, mne nutilo ke studiu fotografie na internetu i v literatuře.

Mezi své úspěchy bych mohla zmínit výběry fotografií odbornou porotou otištěných do fotografických časopisů, ohodnocení či pěkná umístění ve fotografických soutěžích, taktéž je pro mne velká odměna vítězství jarního i podzimního kola ve Škole kreativní fotografie a v neposlední řadě uznání od přátel či rodiny.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Ráda fotím přírodu, veškerou tu malou havěť, kterou jsem ještě donedávna ani neznala nebo spíše neviděla. Architekturu se kterou se setkáváme a kterou vyhledáváme spolu s manželem na svých výletech, taktéž kochání se krajinou, která nám dodává energii, když odjedeme z města. Ale samozřejmě mne baví i sport a street.

Fotografické vzory nemám, ale mám ráda snímky Jana Saudka a Sáry Saudkové. Ale je spousta dalších fotografů, kteří mne i motivují. V Ostravě, kde bydlím, bych zmínila např. Borise Rennera, který zachycuje právě industriální Ostravu a její památky.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Asi po třech letech mobilního fotografování jsem na doporučení dobrých kamarádů došla k závěru pořídit si fotoaparát. Byla mi doporučena značka Olympus a proto jsem si koupila starší kompakt s výměnnými objektivy, Olympus řady PEN, E-PL1. Značce Olympus jsem zůstala věrna, takže po PL1 přišla na řadu PL3. Nyní k fotografování používám OM-D E-M10 se čtyřmi výměnnými objektivy a taktéž jsem propadla kouzlu bokehu pevného objektivu Helios.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěla v budoucnu splnit?

Jelikož s uspořádáním výstavy jsou nemalé starosti a taktéž rozhodnout se pro téma výstavy fotografií, nechávám tuto otázku prozatím otevřenou. Přání je uspořádat jednou společnou výstavu mých a manželových fotografií, protože bez něj bych nikdy tak daleko nedošla …. :-)

 

Děkujeme za odpovědi a blahopřejeme k vítězství ve 5. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 4. kola (5. ročník)

Zdenka Janásková - Sloní měsíc

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit něco na způsob "historek z natáčení", tedy okolností, které její vznik provázely?

Fascinuje mě měsíc, fascinují mě zvířata. Napadlo mě to spojit. Nedokážu popsat, proč zrovna mě napadlo toto spojení, ale vznikla tato fotografie. Slon je jedno z mých nejoblíbenějších stvoření a měsíc... ten má na mě neskutečný vliv. Tato fotografie mi trvala složit asi 4 hodiny.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínila?

Fotografování a fotografie obecně mě zajímá už respektive od mala. Fotografování mám jako profesi a zároveň i jako hobby. Co se týče mých úspěchů: Pro mě největší úspěch to, že se moje snímky líbí. Jinak nesčetně fotografií bylo publikováno na zahraničních webech jako je např. Inspire - Digital or Not Art Photography Magazine, This Magazine a byla mi publikována fotografie bílého páva na stránkách National Geographic (http://yourshot.nationalgeographic.com/photos/11619942/).

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Nejbližší je mi fotografie lidí, dětí a zvířat. Nebráním se ale jakékoliv fotografii, občas si nafotím i přírodu nebo makro a reportáž. Fotografický vzor snad ani nemám, je spousta úžasných fotografů, kteří tvoří překrásné snímky a já se snažím "realizovat" moje vlastní myšlenky a představy. 

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Používám techniku Canon, jak tělo fotoaparátu tak i objektivy. S touto značkou jsem začínala fotografovat a jsem s ní nadmíru spokojená.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěla v budoucnu splnit?

Můj největší sen je nafotografovat zvířata v jejich přirozeném prostředí. Láká mě např. Tanzanie.

 

Děkujeme za odpovědi a blahopřejeme k vítězství ve 4. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

Pět otázek pro vítěze 3. kola (5. ročník)

Květa Novotná - Osamělá

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit něco na způsob "historek z natáčení", tedy okolností, které její vznik provázely?

Snímek vznikl, když si syn s dcerou hráli na schovávanou. Manžel zrovna opravoval postel a tak se syn schoval za starý rošt postele odkud obezřetně číhal. Nedalo mi to a jelikož mám foťák pořád v pohotovosti udělala jsem pár rychlých snímků a tohle je právě jeden z nich.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínil?

Fotografování se stalo mým obrovským koněm zhruba před deseti lety. Vložila jsem tenkrát pár svých fotek z kompaktu na internet k posouzení odborníkovi a to co jsem se dozvěděla se mi vůbec nelíbilo. Proto jsem se o fotografování začala zajímat úplně z jiného úhlu než je jen pouhé „ jéé to je hezký - cvak.“ Časem se z koníčka stala téměř posedlost. Na výstavě FOTOEXPO jsem se stala v roce 2016 fototalentem roku a to je asi můj největší úspěch. Můj snímek se v této fotosoutěži letos dostal i do semifinále v tématu umělecký akt. Moje snímky se umístily několikrát i ve finále fotosoutěže časopisu Naše Příroda. Letos ve finále to jsou dvě fotografie z kategorie Makro a jedna z kategorie Volně žijící zvířata. V loňském roce byla má fotografie i ve výběru fotokalendáře Fokapo. Mám i pár malých úspěchů ve Fotografovi roku, ale nic z toho nejsou nějaká velká ocenění. Já jim říkám takové moje malé radosti. Nakonec i Vy používáte můj snímek kluka s bublinami na Facebooku jako upoutávku.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Mojí srdcovkou je makro přírody. Ačkoliv to co fotím není ani klasické makro. Spíš je to přesněji detail. Hned potom jsou to právě děti. Nemám, ale ráda ty strojené dětské snímky. Baví mě vidění jejich přirozeného světa a nechci je řídit, ale spíš uchovat si vzpomínku na jejich dětskou duši a podstatu bezprostředna. Vzory nemám. Snažím se naopak být svá a vdechnout do fotografování kousek sebe. Jen mám pocit, že čím víc vím o pravidlech a poučkách fotografování tím míň dokážu chytit to těžko uchopitelné „cosi“ co nebude jen dobrá řemeslná práce.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Dlouho jsem používala obyčejný starý kompakt Sony a teprve asi pět let používám zrcadlovku Nikon D5100. Mám objektiv Tamron70-300mm f/4,0-5,6, Nikkor 18-55mm f/3,5-5,6 a Nikkor 60mm f/2,8. Proč zrovna Nikon to už ani nevím, ale objektiv Tamron mám na focení hmyzu ke kterému se člověk jinak nepřiblíží aniž by ho vyplašil. I když má dost velkou chromatickou aberaci tak jemu podobné lepší objektivy jsou mimo moji cenovou relaci. Nikkor 60 mm používám jako portrétový i pro makro zblízka. Nikkor 18-55 mm mám jako nouzovku a vlastně už jsem ho nepoužila hodně dlouho.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěl v budoucnu splnit?

Jednou bych chtěla fotit tak, aby mě to uživilo. Tak abych fotila to co mě baví a nemusela se uchýlit k fotografování toho co mi můj koníček změní v obyčejnou rutinní práci. Ač už dlouho slýchávám, že to mám zkusit tak pořád nemám odvahu. Mám totiž neustále pocit, že to co nafotím není pořád dost dobré, že musím ještě spoustu věcí vychytat a zlepšit. Občas, když pak vidím co se někteří profi fotografové nebojí lidem prodat za nemalé peníze tak si říkám, že za tak špatně odvedenou práci by mě hanba fackovala. Takže mým snem je fotit profi a neztratit duši.

 

Děkujeme za odpovědi a gratulujeme k vítězství ve 3. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 2. kola (5. ročník)

Roman Janusz - Osamělá

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit něco na způsob "historek z natáčení", tedy okolností, které její vznik provázely?

Jsou místa, která lákají každého fotografa a k nim bezpochyby patří Toskánsko. Jak známo, u nás v České republice máme to štěstí, že krajinu nabízející neméně emotivní fotografický zážitek najdeme v rámci moravských foto toulek. Moravské Toskánsko je nádherné v každém ročním období, ale jaro každoročně přinese asi nejkouzelnější scenérie plné takových kontrastů, jako na obrázku. Letos se "zvlněné moře" jihomoravských polí zbarvilo do bohatších hnědých odstínů než kdy dříve a symfonie neznámých tvůrců sedlajících zemědělské traktory a té největší umělkyně - přírody dala vzniknout tomuto obrazu. Já jsem se pak již jen skromně snažil zachytit tu krásku oděnou do tradičního kroje jak nejlépe jsem uměl...

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínil?

Fotografii jako koníčku se věnuji vážněji od roku 2005 a od začátku mě nejvíce zajímá fotografie krajiny v různých podobách, zátiší, artefaktů a makrofotografie. Má snímky byly několikrát oceněny v rámci fotografických soutěží pořádaných tematickými časopisy. Samostatně nebo společně s jinými fotografy jsem realizoval několik výstav fotografii regionálního významu (především Jihomoravský a Moravskoslezský kraj). Jako originální způsob "výstavy" či lépe řečeno prezentace fotografií považuji cestovatelské besedy, jejichž realizaci na mnohých místech celé ČR se vě nuji již řadu let. Několik fotografických článků zejména s cestovatelskou tématikou mě vyšlo v rámci tištěných nebo elektronických periodik (Hedvábná stezka, Velbloud, Lidové Noviny apod.)

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Vždy se snažím o výtvarné pojetí kresby světlem, i když dokumentaci viděného, zejména během cest, se lze někdy obtížně vyhnout. Fotografie krajiny, ať již v černobílé nebo barevné podobě je pro mně stále nejdůležitější oblastí zájmu, velmi mě baví neotřelé vidění světa v infrafotografii (analogové i digitální), dále se věnuji fotografii zátiší, artefaktů a makrofotografii.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Aniž by to ve tvorbě hrálo příliš důležitou roli, od začátku je to fototechnika Nikon. Důvody jsou více poetické a sahají do dob začátků, kdy jsem se bezhlavě zamiloval do krásných poctivých analogových přístrojů a objektivů Nikon a kresby světlem na diapozitivy a toto zaujetí mě zůstalo i v současné digitální době. Kinofilmové časy mě naučily přemýšlet před stiskem spouště a dodnes je mě cizí "nacvakat" stovky záběrů, které pak stejně skončí ve virtuálním koši.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěl v budoucnu splnit?

Mým největším snem je přinutit čas,  aby vždy, když fotografuji, se zastavil nebo alespoň zvolnil svůj běh tak, abych se mohl déle oddávat těm slastným pocitům, které prožívám při přípravě i samotné realizaci fotografie nebo jen při cestě za hledáním dobrého záběru. Navíc ty procítěné dlouhé časy mají své nezaměnitelné mystické kouzlo... Pokud bych měl být konkrétnější, tak bych řekl, že si moc přeji fotografovat život lidí a krajinu v místech někde na konci světa, kde se zastavil čas, moct formou černobílé reportážní fotografie vyprávět jejich příběh. Přál bych si více fotografovat časosběrnou fotografii či moct se vrátit do temné komory a bavit se kompletním příběhem zrození fotografie na fotografickém papíře... A pak také někdy překonat ostych a více proniknout do tajů portrétní fotografie.

 

Děkujeme za odpovědi a blahopřejeme k vítězství ve 2. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 1. kola (5. ročník)

Gabriela Zieglerová - Psí prázdniny

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit něco na způsob "historek z natáčení", tedy okolností, které její vznik provázely?

Tento rok jsem strávila pár týdnů na severu Egypta, na předměstí Alexandrie. Celá oblast je plná pouličních psů. Lidí si většinou moc nevšímají, pokud jim nedají něco k jídlu nebo nevstoupí do jejich teritoria. Každá ulice a dokonce i určité části pláže patří různým psím "gangům", které žijí se svými pravidly ve svém světě, paralelním tomu našemu. Přes den spí, kolem 16.hodiny se začínají objevovat v ulicích a začínají shánět něco k snědku. Živí se většinou odpadky nebo zbytky jídel, co jim obyvatelé města dají. 

Na fotce je zachycená jedna z fenek (Nadia, jak ji místní pojmenovali) z části pláže, kam jsme chodili. Fenky z této pláže, jsou ti nejpřátelštější pouliční psi, které jsem kdy potkala. Každého nově příchozího přijmou za vlastního. Někdy vás přijdou přivítat s vrtícím ocasem a úsměvem pod čumákem, často si vedle vás lehnou a nechají se uspat hlazením vaší ruky, a někdy se zase přiblíží neslyšně, lehnou si za vaše lehátko a prospí za ním třeba celé dopoledne. V létě jen zřídkakdy přijdou prosit o jídlo, spíš si jen užívají stínu a vaší společnosti.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínila?

Focení se věnuji 6 let, je to moje velká láska, která je v současnosti mým koníčkem.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Ráda zachycuji emoce a s těmi se člověk setká jak u portrétu, tak i dokumentu, streetu nebo krajiny. Fotky z posledních tří jmenovaných oblastí vznikají spíše na cestách, jinak se věnuji hlavně portrétům.

Fotografických vzorů mám spoustu a vyjmenovávala bych je hodně dlouho, tak z nich vyberu alespoň tři. Mým velkým vzorem v portrétní fotografii je česká fotografka Petra Klačková, která umí ve svých portrétech zachytit přirozenou krásu člověka. Její fotky jsou plné emocí a navíc jsou skvěle výtvarně zpracované. Nikdy mě neomrzí se na ně koukat :-) Nikdy mě taky neomrzí dívat se a nechat se inspirovat fotkami nejlepších z nejlepších - Elliotta Erwitta a Henri-Cartier Bressona - které zastupují dokument a street.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Nikon 7200 + portrétní objektivy, mobil Samsung S8 :-)

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěla v budoucnu splnit?

Fotografických snů a přání mám hodně, ale asi si je nechám pro sebe :-))

 

Děkujeme za odpovědi a blahopřejeme k vítězství v 1. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 9. kola (4. ročník)

Zdenka Janásková - Beetle LOVE

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit něco na způsob "historek z natáčení", tedy okolností, které její vznik provázely?

Tuto fotku jsem měla v hlavě hodně dlouho a jednoho dne jsem se z minuty na minutu rozhodla, že ji zkusím vytvořit. Půjčila jsem si od syna autíčko, přichystala scénu a zkoušela. Sníh jsem nahradila moukou a sodou, světelné efekty mi pomáhal vytvářet přítel malou baterkou a zbytek jsem dotvořila pomocí grafického editoru, aby byla výsledná fotografie podle mých představ. Největší "sranda" byla ta, že jsem dumala, jak udržet "sníh" na autíčku a aby vypadal jako namrzlý... nakonec jsem pomocí kuchyňských ingrediencí (soda a voda) docílila efektu, který jsem chtěla. 

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínila?

Fotografování a fotografie obecně mě zajímá už respektive od mala. Fotografování mám jako profesi a zároveň i jako hobby. Co se týče mých úspěchů: Pro mě největší úspěch to, že se moje snímky líbí. Jinak nesčetně fotografií bylo publikováno na zahraničních webech jako je např. Inspire - Digital or Not Art Photography Magazine, This Magazine a byla mi publikována fotografie bílého páva na stránkách National Geographic (http://yourshot.nationalgeographic.com/photos/11619942/).

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Nejbližší je mi fotografie lidí, dětí a zvířat. Nebráním se ale jakékoliv fotografii, občas si nafotím i přírodu nebo makro a reportáž. Fotografický vzor snad ani nemám, je spousta úžasných fotografů, kteří tvoří překrásné snímky a já se snažím "realizovat" moje vlastní myšlenky a představy. 

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Používám techniku Canon, jak tělo fotoaparátu tak i objektivy. S touto značkou jsem začínala fotografovat a jsem s ní nadmíru spokojená.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěla v budoucnu splnit?

Můj největší sen je nafotografovat zvířata v jejich přirozeném prostředí. Láká mě např. Tanzanie.

 

Děkujeme za odpovědi a blahopřejeme k vítězství v 9. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 8. kola (4. ročník)

Lucie Nechanická - Prsty

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit něco na způsob "historek z natáčení", tedy okolností, které její vznik provázely?

Fotka vznikla úplně spontánně. Vlastně si už ani nepamatuji, jak k tomu došlo. Mám pocit, že jsem jednoho dne jen prostě dostala nápad jak to topeni kreativně využít. :-)

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínila?

Fotografii se věnuji jako svému koníčku - prozatím. Fotím of roku 2014 a od roku 2015 se zabývám aktem. Snažím se v tom neustále zdokonalovat, hledat nové nápady a úhly pohledu. Pár úspěchů jsem dosáhla předminulého roku. Umístila jsem se na třetím a poté i 1. místě fotosoutěže pořádané Českými dráhami a jedna z mých fotek byla vystavena v pražské minigalerii. Také byl uveřejněn můj medailónek a rozhovor se mnou v časopise FotoVideo.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Nejbližší je mi akt a dokumentární fotografie. Mám ráda klasiky jako je Drtikol, či Saudek. Dost se mi ale libí I tvorba čínského kontroverzního fotografa Ren Hang.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Používám Canon EOS 760D a dva objektivy (tele a širokoúhlý). Na to moje cvakání mi to stačí. :)

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěla v budoucnu splnit?

Fotografování a cestování jsou mé dva největší koníčky. Ráda bych je jednou spojila v jedno a vytvořila tak svoji profesi snů. Chtěla bych se ale také více zabývat životními příběhy různých lidí či komunit a jejich osudy. Například nudisty/naturisty či lidmi, kteří jsou určitým způsobem odlišní od většiny populace. Snad se mi do budoucna podaří s někým takovým navázat spolupráci!

Odkazy na autora:

http://lucinech11.wixsite.com/luciecz
 
https://www.facebook.com/Lnechanicka/?pnref=lhc

 

Děkujeme za odpovědi a gratulujeme k vítězství v 8. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 6. kola (4. ročník)

Alex Holzapfel - Holubí pán

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit něco na způsob "historek z natáčení", tedy okolností, které její vznik provázely?

Holubí pán, má úžasný příběh. Znáte to, jedete někam fotit s určitou představou, že jsi přivezete spousty super fotografii a nakonec zjistíte, že jste jsi tam těch tisíc kilometru jel pro tu jedinou, v mém případě to byl tenhle holubí pán, který byl bezdomovec. Jezdím do Benátek na karneval, fotit ty skvostné masky, protože to je úžasný fotografický rej. A při tom davovém šílenství, které se tam každý rok děje z ničeho nic přišel tenhle pán s kočkou na zádech na  náměstí sv. Marka a začal pózovat se všemi těmi holuby na zádech, bylo to velmi rychlé, za deset minut přišla policie a vykázala ho z tohoto místa, zřejmě se tam podle nich nehodil. Já měl opačný pocit, byl to nejhezčí okamžik z celého dne v Benátkách a když jsem potom procházel mé ulovené fotografie z celého dne zjistil jsem, že jsem si tam jel právě pro tuhle.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínil?

Fotografii se věnuji už asi 15 let, procházím vývojem, jako samouk a každou pěti letkou jsem vždy zase někde jinde, někdy o něco moudřejší a někdy zase zmatenější. Je to jako výzva, něco se naučíte a pak zjistíte, že se to dá ještě jinak a lépe. Ten tvůrčí postup mne naplňuje spokojeností a těší mne, když mohu tu zachycenou krásu zmrazit do jediného obrázku a říct jsi : " To se povedlo". No a proč schovávat ty momenty do šuplíku, tak že se různě účastním soutěží, které se vyskytnou na internetu a když se někomu líbí a nelíbí, tak to má smysl v tom nekonečném procesu studie fotografie pokračovat.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Já mám nejraději portrét i když vlastně fotím vše ze zmiňovaných témat. Portrét to je láska, když se Vám povede zachytit model v emocích jemu vlastních, ať veselých nebo smutných. Ženy, muži či děti je to citlivé téma, někdy nevděčné, protože někdy vidíte lidi jinak než se vidí oni samotní a je to zároveň těžký proces, ne každý je svolný Vám jeho emoce svěřit, ačkoliv vy v tom vidíte krásu. Zda mám fotografické vzory, určitě ano, mám velmi rád fotografie Roberta Vana, Josefa Koudelky, Josefa Sudeka, Miloslava Stibora a těch by byla řada, protože každý jiný fotograf je pro mne inspiraci do mé fotografie.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Používal jsem Canon EOS 500. Nyní jsem  si splnil svůj sen a pořídil jsem si  EOS 6D Mark II a pomalu se spolu seznamujeme. Musím říct, že jsem velmi spokojený. Jinak využívám objektivy Tamron AF SP 24-70mm f/2,8 Di VC USD , Canon EF 50mm f/1.8 STM.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěl v budoucnu splnit?

Určitě bych rád cestoval do zemí v kterých jsem ještě nikdy nebyl. Láká mne Indie, Bali, Peru ...těch snů by bylo nespočet, určitě bych rád se někdy fotografii živil, ale to je takový můj sen, který se mi zatím nedaří realizovat. "Zatím."

 

Děkujeme za odpovědi a blahopřejeme k vítězství v 6. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 5. kola (4. ročník)

Jana Berková - Bez názvu ...

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit něco na způsob "historek z natáčení", tedy okolností, které její vznik provázely?

Má vítězná fotografie vznikla v místnosti, do které v určité chvíli vniklo slunce a osvětlením fotografovaného objektu, tedy vázy, vytvořilo působivý stín na zdi.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínila?

Fotografii a také kresbě tuší se věnuji od roku 1982 jako svému hobby. Tehdy byl mým používaným fotoaparátem Zenit s objektivem Helios 58mm.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Nelze jednoduše vyjádřit, jaký druh fotografie je mi nejbližší. Fotografuji prostě to, co mě zrovna zaujme.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Před dvěma lety jsem si zakoupila svou první digitální jednookou zrcadlovku - Nikon D3200.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěla v budoucnu splnit?

Mým přáním je dělat stále více zdařilých snímků, které mně budou i nadále přinášet radost z fotografování.

 

Děkujeme za odpovědi a blahopřejeme k vítězství v 5. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 4. kola (4. ročník)

Erik Švec - Sám

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit něco na způsob "historek z natáčení", tedy okolností, které její vznik provázely?

Fotografia vznikla minulý rok na umeleckom workshope v Polsku v meste Ogonki. Drevené mólo som si vyhliadol hneď a už som iba čakal na správnu príležitosť. Jedno popoludnie sme si vyrazili k mólu s ostatnými účastníkmi workshopu a poprosil som kamaráta Rezu z Iránu aby sa na koniec móla posadil. Svetlo práve zapadalo, takže načasovanie bolo ideálne. Chcelo to iba Rezovu trpezlivosť aby vydržal sedieť pri dlhej uzávierke. Všetko ale samozrejme vyšlo a s výslednou fotkou sme boli obaja spokojní.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínil?

Fotografii som sa začal venovať v roku 2006 ako nadšený fotoamatér. Snažil som sa mať fotografiu vyhradenú ako hobby popri zamestnaní. V roku 2014 som tento prístup prehodnotil a rozhodol som sa venovať sa naplno tomu čo mám rád. Je to teda už tretí rok čo sa fotografii venujem profesionálne. Mám za sebou dve výstavy - jednu v rodnom meste Nové Zámky a jednu v Česku. Čo sa týka publikácii, moje fotografie bolo možné vidieť v časopisoch Československá fotografie (pôvodne Photo Life), Foto Video, bývalé Digi Foto a zo zahraničných časopisov Digital Camera a Professional Image Maker. Fotosúťaže mám veľmi rád a snažím sa aktívne zapájať. Mal som to šťastie v niekoľkých významne uspieť, jedným z nich je aj minulý ročník FOTOSTART :-)

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Počas spomenutých 10 rokov som vystriedal viacero žánrov. V začiatkoch som mal veľmi rád makro. Fotoaparát som mal vždy so sebou a fotil som všetko čo ma oslovilo. Od portrétov kamarátov a rodiny, cez prírodu až po street. V súčasnosti sa venujem najviac svadobnej fotografii, portrétom, a počas cestovania street. Fotografické vzory nemám a nesledujem žiadneho konkrétneho fotografa. Naopak sledujem rôzne známe weby venujúce sa fotografii a často ma ohúria fotky od úplne neznámych fotografov.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Osem rokov som bol zarytý Nikonista (konkrétne Nikon D50), až kým sa mi do ruky nedostal Pentax K5. Vtedy som si povedal že ak raz presedlám na inú značku, tak to bude Pentax. A momentálne používam už tretí rok Pentax K3. Pentax ide svojou vlastnou cestou a nerieši podľa mňa až tak konkurenčné boje ako Nikon vs. Canon. Kvalitou, ergonómiou, spracovaním a obrazovým výstupom je pre mňa úplne ideálny a v porovnaní s konkurenciou ponúka veľa muziky za málo peňazí. Priznám sa že pokukávam dlhší čas po Pentax K1 a v blízkej dobe chcem Pentax výbavu rozšíriť :-)

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěl v budoucnu splnit?

Jediným prianím alebo snom je práve prechod na fullframe. Okrem ďalšie sny alebo priania nemám. Čas vždy niečo prinesie, nechám sa teda prekvapiť.

 

Děkujeme za odpovědi a blahopřejeme k vítězství ve 4. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 3. kola (4. ročník)

Iva Bečvářová - Stále spolu

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit něco na způsob "historek z natáčení", tedy okolností, které její vznik provázely?

Fotografie vznikla při mojí loňské cestě po jižní Etiopii. Navštívili jsme domorodé kmeny žijící v údolí řeky Omo, jedním z nich byl i kmen Suri. V jejich vesnici jsme strávili několik dní a tak jsme mohli poznat způsob jejich života a samozřejmě i fotografovat. Ženy tam nosí svoje děti neustále přivázané na svém těle, v podstatě je vůbec nikdy neodkládají, ani při práci, jsou "stále spolu" .... 

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínila?

Fotografii se věnuji cca 10 let a to hlavně na svých cestách po světě. Kvůli cestování jsem začala fotit a dnes už víceméně cestuju proto, abych mohla fotit. Fotografování se stalo mým velkým koníčkem, a dnes již i "slušným přivýdělkem". Moje fotografie uspěly v několika cestovatelských fotosoutěžích, ale jejich konkretizování nepovažuji za podstatné. 

Jsem tvůrčí typ, baví mě každý tvůrčí proces a když z něj vypadne ještě fotka , která se líbí i veřejnosti, tak je to pro mě bonus navíc.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Nejblíže je mi fotografie cestovatelská (dokumentární), ráda fotím zajímavé lidi na zajímavých místech, mám ráda emocionálně vypjaté situace, opravdové, živelné, syrové ... Pro svoji tvorbu potřebuju inspiraci, kterou nacházím právě na cestách. Ale v podstatě se nevyhýbám žádnému žánru. Každá cesta je jiná, zaměřená na jiná témata a já se na ní vždy pokouším pořídit alespoň pár dobrých fotografií. 

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

V současné době fotím zrcadlovkou Canon EOS 6D a objektivy Tamron 24-70 mm f2,8 , Canon 70-200 mm f2,8 a makro objektivem Canon 100 mm f2,8 . Značku Canon mám již několik let, v podstatě od mých fotografických začátků a jsem s ní spokojená. 

Fotografické vzory nemám, ale mému srdci jsou blízcí fotografové jako je Steve McCurry, Sebastiao Salgado, Antonín Kratochvíl ...

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěla v budoucnu splnit?

Fotografické sny mám, je jich mnoho a všechny jsou zase spojené s cestováním po světě...

Odkaz na autora:

Email: iva.becvarova@seznam.cz

 

Děkujeme za odpovědi a blahopřejeme k vítězství ve 3. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

 Pět otázek pro vítěze 2. kola (4. ročník)

Aneta Coufalová - Sněženková

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit něco na způsob "historek z natáčení", tedy okolností, které její vznik provázely?

Po přesunu z Jižní Moravy do Prahy pro mne nebylo jednoduché najít nějaké místo, kde bych mohla pokračovat s focením svých makro fotek. Jelikož jsem ale už z Brna věděla, že kolem univerzit bývají často arboreta s květinami, snažila jsem se nějaké takové najít i v Praze. Praha se pro mne v době nafocení této fotky stala spíše místem, kde jsem pracovala od rána do večera a neměla čas na focení. Jednoho dne, byl to 2. březen 2013, jsem však potřebovala nějaký relax, a ten mi vždy přinášelo právě focení. A i když v březnu mnoho květin a makro příležitostí nenajdete, rozhodla jsem se, že nějaké prostě najdu. Našla jsem Botanickou zahradu Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze s volným vstupem. Mnoho květin tam v ten den nebylo. Navíc bylo šero, mrzlo a jak můžete vidět na bokehu v pozadí, místy byl stále sníh. Kolena jsem měla zmrzlá a špinavá z roztávajícího sněhu, protože preferuji focení květin z podhledu. Ruce jsem měla také zmrzlé, že nešlo ani mačkat spoušť. Přesto se mi líbil kontrast ledově bílé sněženky a žlutých kytek, které naopak působily teplým dojmem.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínila?

Fotit jsem začala v roce 2006 a to makro - hlavně kapky vody, květiny a hmyz. Postupně jsem začala cestovat a fotit krásná místa. Zhruba od roku 2012 fotím i svatby a portréty lidí, převážně žen a dětí, venku (v exteriéru), jelikož mi venkovní barvy a světlo více umožní spojit barvy oblečení, barvy vlasů, make-up či styl a osobnost fotografované osoby s pozadím. Jsem vystudovaný psycholog a tak se focení věnuji jen poloprofesionálně, jelikož druhou půlku dávám do psychologie.

Za dobu své fotografické éry jsem vydala několik kalendářů, ať již s Helmou 365, Tetrapakem či vlastní, autorské pro stálé zákazníky.

Moje fotografie se v roce 2008 objevila na titulní obálce knihy Fotografujeme kreativně. Mladá fronta DNES otiskla článek o mě spolu s mými fotografiemi v roce 2008. V roce 2010 jsem zvítězila v soutěži v časopise Digitální foto v tématu "Západ slunce". Nedělní Blesk otiskl 9. 05. 2010 několik mých fotografií spolu s článkem o mně. Jedna z mých fotografií se umístila v top 12 v soutěži Nikon Kalendář 2011 - Moje srdeční záležitost. Časopis Digifoto otiskl moji fotografii motýla na titulní stránce v červnu 2011. Mezi další ocenění patří umístění ve fotosoutěži Just shoot it pro rok 2010, cena poroty v kategorii "People: this is good time“. Dále ve fotosoutěži Just shoot it pro rok 2011 s vítěznou fotografií v kategorii „Sport“. Dalším umístěním bylo 1. místo v celoroční fotosoutěži Travel photo 2011 na téma "Slnko".  Dále mohu zmínit časopis Fotovideo v roce 2011 a 2. místo fotosoutěže cwak s tématem "Ve větru, vlnách a dešti“. Dále v roce 2012 umístění ve fotosoutěži MyFinePix a to za 1. Místo a téma "Konečně jaro". Dále ve fotosoutěži Baltictrio 2013, 2. místo v kategorii "Fauna a flora“ a Baltictrio 2014, 2. místo fotosoutěže v kategorii "Krásky světa". Časopis Naše příroda otiskla v únoru 2016 na titulní obálce moji fotografií sněženek, která vyhrála právě toto kolo.

Mé fotografie se také objevily na několika výstavách, ať již v rámci zmíněných umístnění ve fotosoutěžích, ale také na celoautorských výstavách např. v roce 2012 v Café Encounter,  nebo v Galerii Plamínek na Radlase v Jihomoravské plynárenské v Brně v roce 2010.

V roce 2017 otisklo mé fotografie portrétů několik časopisů v USA – Promo Magazine, Femme Rebelle Magazine, Feroce, Art Of Portrait Magazine apod.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Jak jsem již zmínila, začala jsem fotografováním makra a přírody. Naprosto zbožňuji, když mohu vytvořit něco, co je okem těžko zachytitelné, hrát si se světlem, barvami, clonou apod. Fotografování přírody dnes, alespoň pro mě, není už tak výdělečné, jako to bývalo kdysi. Vydavatelství si už nekupují fotografie od fotografů, ale z fotobank, je to pro ně levnější. Proto jsem postupně přešla k fotografování lidí a svateb. I tak je mým cílem a snem, aby byly mé fotky vždy jiné, něčím zajímavé a aby fotografie vyzdvihla krásu člověka. Jelikož jsem perfekcionista, neustále se zdokonaluji a tvrdě pracuji na sobě, postprocesu a výsledných fotkách.

To, co mě posunulo tam, kde nyní jsem, byla právě cílevědomost, vytrvalost a hlavně láska k fotografii a přinášení radosti lidem skrze moje fotografie, zachycení jedinečných okamžiků a snaha zachytit nezachytitelné. Myslím si ale, že ve fotografování je nejdůležitější mít v sobě fotografický cit, vidět věci trošku jinak, vcítit se do přírody, prostředí, duše lidí a výsledných fotek. Proto jsem také nikdy nenavštívila jediný fotografický kurz a příliš se nedržím toho, "co by se mělo a nemělo". Myslím, že nejsem konformní člověk - nefotím tak, jak by se mělo, ale jak to cítím. Na věci si přicházím zkoušením, viděním a prožíváním a postupem času jsem si tak vytvořila svůj styl – jak přirozený a uvolněný styl focení a práci s objektem či člověkem, s pozadím, ale i styl editování, který jsem postupně změnila z nepřirozených a kontrastních barev na barvy jemné, přirozené až romantické. Ostatně mnoho lidí nyní můj styl nazývá právě „romantický, snový“.

Nepohrdnu však ani nádhernou krajinou, plnou barev. Preferuji jakoukoliv podobu vody – kapky, moře, jezera, řeky, vodopády a pohrávání si naopak s časem, různými filtry apod.

Fotografické vzory vyloženě nemám, ale myslím si, že dokážu rozeznat skvělého fotografa, a když na jednoho takového narazím, většinou si uložím jeho webovou stránku a občas ji navštívím. Miluji prohlížení nádherných fotek.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Od roku 2006 do roku 2009 jsem fotila Nikonem D70s. S focením jsem v té době neměla žádné zkušenosti, ale jelikož cokoliv dělám, snažím se dělat co nejlépe, rozhodla jsem si koupit foťák, který bude kvalitní a s kterým budu moci "růst", ne jen se učit a zůstat díky technické kvalitě fotoaparátu stále jaksi na začátku. V roce 2006 vedly na trhu značky Nikon a Canon, a jelikož mi jeden kamarád doporučil právě Nikon D70s, rozhodla jsem se mu věřit a koupit ho.  Od roku 2009 do září 2017 jsem fotila Nikonem D300. V roce 2015 jsme měla na chvíli i Nikon D610, který jsem využila na svou cestu na Nový Zéland, ale o ten jsem přišla. V říjnu 2017 jsem si pořídila Nikon D810,  z důvodu lepšího a většího rozlišení, ale také protože jsem si začala uvědomovat, že ať dělám, co dělám, byť s mnohaletými zkušenostmi a názorem, že fotku tvoří hlavně fotograf, té ostrosti a živosti fotek, kterou vidím u jiných fotografů, jinak než zakoupením lepší techniky prostě nedocílím. Taktéž možnost zcela přestat používat blesk, nebo alespoň jeho používání omezit na minimum a raději zvýšit ISO s ne tak velkým rizikem ztráty kvality snímku, se mi zdála u Nikonu D810 velmi lákavá. Jsem zastáncem přirozeného světla a jakémukoliv umělému se snažím co nejvíce vyhýbat. Musím ale říci, že jsem byla s Nikonem D300 maximálně spokojena a nadále ho budu využívat jako záložní tělo. Jsem na 160% jeho životnosti a stále bez problému, možná i proto jsem si koupila před lety ještě jeden Nikon D300, jako tělo záložní, které jsem však moc nepoužila, moje hlavní tělo bylo prostě nesmrtelné.

O přechodu na Canon či jiný fotoaparát jsem nikdy neuvažovala. Zkusila jsem si i fotit Canonem, ale tón fotek mi připadal do červena, kdežto já si už zvykla na modrounký/chladný nádech fotek z Nikonu. Nebo alespoň tak jsem to viděla a cítila. Editaci v programech mám již také zafixovanou na fotky z Nikonu, takže nevidím důvod přecházet k jiné značce.

Jako objektivy používám Nikkor 50mm f/1.4, který využívám na portréty. Velmi mi pomáhá při nízké hladině osvětlení a již zmíněném efektu ostrý obličej – rozmazané pozadí. Dále Sigmu 105mm f/2.8 na makro - kapky, květiny, svatební detaily nebo detaily částí lidského těla, např. u miminek. Dále mám Nikkor 24-70mm f/2.8 na focení svateb a krajin. Dále mám blesk Sigma SB-900, který jsem vyhrála v jedné soutěži a využívám ho jen na focení svateb uvnitř místností. Snažím se ho však využívat velmi minimálně.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěla v budoucnu splnit?

Strašně ráda bych pokračovala s focením tak dlouho, jak dlouho to jen bude možné a dále tvořila fotografie, které zachycují něco originálního, jiného, nebo prostě jen jinak a nadále cítila to potěšení při jejich tvoření, jak moje, tak klientů, kteří si kupují ať už moje fotky přírody, či si mne objednávají na focení portrétů a svateb. Chci se stále zdokonalovat a tvořit lepší a lepší fotografie, i když mám pocit, že je to někdy o objektech, které fotíte, či možnostech, situaci, kterou fotíte, než o technické kvalitě. Ale i na zahradě za domem (kde mám přirozené světlo) se dá vytvořit originální dílo, ostatně skoro všechny moje kapky a makro vznikly právě takto. Snem by bylo možná vyhrát nějakou velkou prestižní soutěž, popřípadě fotit pro nějaký časopis – ať už fashion, či přírodu. Nebo „jen“ cestovat, zažívat a vidět a jako bonus prodávat tyto fotografie z cest.

Odkaz na autora:

Web: www.coufalova.com
 
Facebook: https://www.facebook.com/Aneta-Coufalova-Swenson-photography-wwwcoufalovacom-108636429219909/

 

Děkujeme za odpovědi a blahopřejeme k vítězství ve 2. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 1. kola (4. ročník)

Erik Švec - Vlna

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit něco na způsob "historek z natáčení", tedy okolností, které její vznik provázely?

Fotka vznikla v roku 2012 počas dovolenky v Thajsku na ostrove Phuket. Bolo to práve v čase monzúnového obdobia a pláže boli úplne prázdne. Mali sme teda možnosť "vyblbnúť" sa dosýta a vďaka tomu sa podaril tento veselý dynamický záber.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínil?

Fotografii som sa začal venovať v roku 2006 ako nadšený fotoamatér. Snažil som sa mať fotografiu vyhradenú ako hobby popri zamestnaní. V roku 2014 som tento prístup prehodnotil a rozhodol som sa venovať sa naplno tomu čo mám rád. Je to teda už tretí rok čo sa fotografii venujem profesionálne. Mám za sebou dve výstavy - jednu v rodnom meste Nové Zámky a jednu v Česku. Čo sa týka publikácii, moje fotografie bolo možné vidieť v časopisoch Československá fotografie (pôvodne Photo Life), Foto Video, bývalé Digi Foto a zo zahraničných časopisov Digital Camera a Professional Image Maker. Fotosúťaže mám veľmi rád a snažím sa aktívne zapájať. Mal som to šťastie v niekoľkých významne uspieť, jedným z nich je aj minulý ročník FOTOSTART :-)

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Počas spomenutých 10 rokov som vystriedal viacero žánrov. V začiatkoch som mal veľmi rád makro. Fotoaparát som mal vždy so sebou a fotil som všetko čo ma oslovilo. Od portrétov kamarátov a rodiny, cez prírodu až po street. V súčasnosti sa venujem najviac svadobnej fotografii, portrétom, a počas cestovania street. Fotografické vzory nemám a nesledujem žiadneho konkrétneho fotografa. Naopak sledujem rôzne známe weby venujúce sa fotografii a často ma ohúria fotky od úplne neznámych fotografov.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Osem rokov som bol zarytý Nikonista (konkrétne Nikon D50), až kým sa mi do ruky nedostal Pentax K5. Vtedy som si povedal že ak raz presedlám na inú značku, tak to bude Pentax. A momentálne používam už tretí rok Pentax K3. Pentax ide svojou vlastnou cestou a nerieši podľa mňa až tak konkurenčné boje ako Nikon vs. Canon. Kvalitou, ergonómiou, spracovaním a obrazovým výstupom je pre mňa úplne ideálny a v porovnaní s konkurenciou ponúka veľa muziky za málo peňazí. Priznám sa že pokukávam dlhší čas po Pentax K1 a v blízkej dobe chcem Pentax výbavu rozšíriť :-)

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěl v budoucnu splnit?

Jediným prianím alebo snom je práve prechod na fullframe. Okrem ďalšie sny alebo priania nemám. Čas vždy niečo prinesie, nechám sa teda prekvapiť.

 

Děkujeme za odpovědi a blahopřejeme k vítězství v 1. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 9. kola (3. ročník)

Patrik Staněk - Vodní smršť v zapadajícím slunci

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit něco na způsob "historek z natáčení", tedy okolností, které její vznik provázely?

Fotografie byla pořízena v ZOO Praha při západu slunce, kde na jezeru u expozice pelikánů se v tuto dobu koupají. Byla pořízena tak, že se fotografie podexponuje na cca -3 EV, aby fotoaparát stihl pohltit při rychlém čas závěrky, jen světlo ze světlého těla pelikána a zbytek fotografie zůstal tmavší :) Tato je vyfotografována na 1/8000s, f5, ISO 500, - 2 1/3 EV, Ohnisko 300mm.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínil?

Fotografování zvířat se věnuji přes 7 let a to jak v ČR tak ve světě. Aktuálně pořádám kurzy fotografování pro širokou veřejnost po českých ZOO, v národním parku Bavorský les (Německo), individuální kurzy a kurzy Photoshopu. Aktuálně spolupracuji se společností Nikon na úrovni pořádání workshopů, připravuji výstavu obrazů z expedice na Borneo v kulturním centru v Říčanech a plánuji další expedici, tentokrát do Thajska, kde bych chtěl fotografovat levharty.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Nejbližší a vesměs jediná oblast je fotografování zvířat. Vzorem mi je hodně dobrý kamarád Petr Bambousek.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Aktuálně používám techniku společnosti Nikon a to těla D810 a D610, objektivy Nikon 300mm f2.8 VRII, Nikon 105mm f2.8 VR macro, Sigma 50mm ART, Sigma 20mm ART + telekonvertory 1.4x a 2x. Na techniku Nikon fotím od začátku a nemyslím si, že bych v nejbližší době měnil. Její kvalita je nesporná a vyhovujeme mi ve všech směrech.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěl v budoucnu splnit?

Aktuálně plánuji cestu do Thajska, to je takový jeden sen a dále bych chtěl letos nebo v příštím roce do Botswany a Namibie...

 
Odkaz na autora:
 
Web: www.patrikstanek.cz
 
Facebook: www.facebook.com/patrik.photographer
 
Email: email@patrikstanek.cz

 

 Děkujeme za odpovědi a blahopřejeme k vítězství v 9. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 8. kola (3. ročník)

Pavol Kmeťo - Ranní rybaření

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit něco na způsob "historek z natáčení", tedy okolností, které její vznik provázely?

Opět se jednalo o mé oblíbené ranní focení zamlžené Prahy, víkendové, kdy se procházím prázdnou Prahou a hledám místa k focení. Rybáři jsou povětšinou v člunech na Vltavě a odtud loví, ale ten z mé fotografie se krásně postavil na špičku Střeleckého ostrova a rybařil tam. Já čekal trpělivě na jeho nához, v pozadí se zatím válela mlha, do které se vnořovaly první ranní sluneční louče.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínil?

Fotografie je můj koníček, už skoro 10 let, jsem amatér samouk. Často vstávám velmi brzo ráno a ještě před prací i o víkendech vyrážím do centra Prahy hledat nová místa k focení (hlavně když je město zamlžené, nebo zasněžené).

Aktuálně bych určitě všechny pozval na výstavu Praha fotografická na Staroměstské radnici, kde mám vystavené dvě fotografie, jedna z nich mi vybojovala 3. místo v kategorii Krásy Prahy.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Rád fotografuji města, jejich architekturu, jak starobylou tak novodobou, mosty (jsem projektant mostů). Mám také moc rád i hory, krajinářskou fotografii. S příchodem dětí jsem se začal věnovat i fotografování portrétů - nakonec už nefotím jen děti své, ale i děti našich kamarádů. Fotografické vzory nemám, snažím se být originální a vymýšlet stále nové kompozice a neotřelé pohledy.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Dlouhou dobu jsem používal fototechniku Olympus. Nejprve legendární E-1 a pak tělo E-3. Nebylo však kam pokračovat dál a narazil jsem na strop tohoto systému a proto jsem si vybral značku Nikon. Nejprve full frame D610 a pak z důvodu focení lidí nekompromisně ostřící D750. Mám osobně moc rád pevná skla - pro jejich lehkost, skladnost, ostrost a kvalitní výstup.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěl v budoucnu splnit?

Dlouho fotografovat Prahu :) a zažívat díky ní jedinečné okamžiky. Také bych se rád jednou vrátil s fotoaparátem do New Yorku.
 
 
Odkaz na autora:
 
www.praha-foto.com

 

Děkujeme za odpovědi a blahopřejeme k vítězství v 8. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 7. kola (3. ročník)

Tomáš Culka - Struktury

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit něco na způsob "historek z natáčení", tedy okolností, které její vznik provázely?

Fotografie vznikla poblíž Harrachových kamenů hned po zdolání stoupání s fotovýbavou na zádech z Horních Míseček. Představa pro tu noc byla jiná. Chtěl jsem fotit souhvězdí Orionu spolu s nějakým namrzlým stromem v popředí. Podmínky tomuto záměru však úplně nepřály, Orion se nad horizontem nořil do oparu. Ovšem struktury ve sněhu, které krásně vymodeloval ve zmrzlé krustě vítr, upoutaly mou pozornost hned. Na východě právě, zpoza obzoru, začal celou scénu nasvěcovat Měsíc a tak jsem neváhal, zaklekl do sněhu, připravil stativ a nasnímal nejprve hvězdy a vzápětí potom popředí. Vzhledem k tomu, že jsem použil na APS-C snímači objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností 18mm a rozhodl se snímat sníh z cca 30cm, udělal jsem 3 snímky, každý pro jinou rovinu zaostření. A potom už zbývalo pouze to poskládat a doladit v  PC.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínil?

Fotografii se vážněji věnuji asi 4. rokem. Jsem zapálený amatér a samouk. Zaznamenal jsem pár úspěchů v menších soutěžích. Bohužel mám o svých výtvorech nízké mínění a tak soutěžím zřídka. Ovšem, asi se mé fotografie přeci jenom líbí. Byl jsem požádán o přednášku na téma krajinářské fotografie a byla mi nabídnuta možnost uspořádal výstavu ve X-Fujifoto cafe v Hybernské ulici v Praze.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

S oblibou o sobě říkám, že jsem plachý krajinář. Mám rád samotu a miluji přírodu. Východy Slunce někde na kopci, obklopen přírodou, považuji za nenahraditelné a neuvěřitelně nabíjející pozitivní energií. V začátcích mě nejvíce oslovily fotografie Václava Krpelíka a jeho fotografie pro mě jsou do dnes motivující. Mám rád fotografie Otakara Metličky a v úžas mě přivedly fotografie nedávno oceněného Michaela Hanke. Také fotografie Daniela Řeřichy považuji za vynikající a chtěl bych umět aspoň část toho, co umí jmenovaní pánové. Z drtivé většiny se věnuji krajinkám, ale zabrouzdal jsem i do oblasti street a zátiší. Bohužel nemám mnoho volného času a tak brouzdání městem za účelem zachycení zajímavých momentů je pro mě takřka vyloučeno. 

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Začínal jsem s Nikonem D7000, který za krátko nahradil D7100. Poté, kvůli nočním snímkům a požadavku na co nejmenší šum jsem přešel na FX D750. S ním jsem fotil cca 2 roky. Pro možnost mít fotoaparát vždy s sebou, jsem hledal něco malého. A do ruky se mi dostal fotooaparát Fuji X-E2s. Jednou jsem jej přibral na jedno focení východu v Českém Středohoří. Po nafocení scény Nikonem, jsem to celé přefotil Fujinou. Doma porovnával a výřezy posílal kolegům. Kvalita výstupu mě opravdu mile překvapila. A tak trvalo asi 2 týdny a já se stal majitelem Fuji X-T2. A nelituji. Malé tělo, výhoda elektronického hledáčku, dobrá ergonomie, skvělé výstupy, to je to, proč na ni nedám dopustit.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěl v budoucnu splnit?

Miluji hory typu Dolomity. Vysoké skály, hluboká údolí, divoký ráz krajiny. Takže bych se chtěl mezi skalní velikány dostat častěji. Chtěl bych se naučit fotit :) , to je asi můj největší sen a cíl. A až se to naučím, chtěl bych zaznamenat úspěch na nějaké větší prestižnější soutěži.

Odkaz na autora:

www.tomculka.cz

 

Děkujeme za odpovědi a gratulujeme k vítězství v 7. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 6. kola (3. ročník)

Jan Stojan - Ocelové město, Steel city

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit něco na způsob "historek z natáčení", tedy okolností, které její vznik provázely?

Tento fotoprojekt jsem měl v hlavě už asi dva roky. Fotografie vznikla během mé nemoci v zimě 2016. Pracovnu jsem proměnil v domácí temný fotoateliér, vytvořil na stole nekonečné pozadí a začal stavět ocelové město. O jediný zdroj světla se postarala LED čelová svítilna s vyrobeným softboxem. Jako odrazná deska posloužil polystyrén. Po několikadenním přestavování a dofocování jsem měl konečně kýžený zdrojový snímek. Oblohu jsem použil ze své databáze, focenou na zhruba stejné ohnisko. Pak jsem několik dní vše dotvářel ve Photoshopu. Nejtěžší bylo sladit modrý odstín z oblohy do zdrojového snímku tak, aby spolu vizuálně ladily. Konkrétní postup a jednotlivé úpravy ve Photoshopu je zde: http://www.janstojan.com/jak-vznikala-fotografie-ocelove-mesto/

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínil?

Seriózní počátky mého focení se datují do roku 2001. Tehdy pod dohledem svého dědy s kinofilmovou zrcadlovkou Exakta Varex IIa vzplála má láska k fotografii. V roce 2014 jsem si pořídil základní digitální zrcadlovku Pentax a Photoshop. V červnu 2016 jsem v rekvalifikačním kurzu Školy kreativní fotografie, pod vedením pana Němečka, ukončil vzdělávací program akreditovaný Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a získal jsem profesní kvalifikaci – Fotoreportér. Nyní fotím pro radost a pokud se mé fotky líbí, tak jsem rád. Za každé ocenění nebo uznání jsem z celého srdce vděčný a posouvá mě dál. 

Skupinové výstavy:

2016 - Hlavní nádraží Praha ve fotografiích absolventů ŠKF – Fotogalerie Juliska, Stanice techniků DDM hl.m.Prahy

2017 - 15 let Školy kreativní fotografie v Praze – kino Kotva České Budějovice

Umístění v soutěži: 54 místo (z celkem 1 895 fotek fotografů celého světa) v mezinárodní soutěži: "The colour blue" s fotkou: "Steel city" na soutěžním světovém fotografickém webu www.photocrowd.com (kompletní žebříček https://www.photocrowd.com/contests/810-the-colour-blue/crowd-results/)

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Focení je mou vášní, tak fotím u čeho mi je dobře. Nejsem zatím konkrétně vyhraněný k nějakému žánru, ale focení techniky, architektury, přírody a krajiny – to je pro mě velký relax a užívám si každou vteřinu. Portréty mě hodně bavily ve škole a výsledky byly fantastické, ale zatím jsem se k tomu sám nedostal. Láká mě dokumentární fotografie, hlavně osobní dokument a vzrušující Urban Exploration (nebo-li Urbex). Uvidíme, jak to nakonec dopadne.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Nyní fotím pokročilou voděodolnou, prachu a mrazuvzdornou digitální zrcadlovkou Pentax. Je pro mě důležitá kvalitní fototechnika, na kterou je 100% spolehnutí, nevadí jí žádné počasí a snese i hrubší zacházení. I proto používám výborné odolné zoomové WR objektivy Pentax. V případě potřeby používám špičkové pevné objektivy Sigma Art a Pentax s vysokou světelností, nejlepší kresbou a krásným bokehem. Dále používám kvalitní fotopříslušenství jako špičkové německé filtry B+W, výkonný profesionální externí blesk Metz, pevný karbonový stativ Manfrotto a mnoho dalšího.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěl v budoucnu splnit?

Můj sen je mít vlastní fotoateliér a focení pro radost se věnovat naplno.

Odkazy na autora:

www.janstojan.com

https://www.facebook.com/Jan-Stojan-1138498602891588/

 

Děkujeme za odpovědi a gratulujeme k vítězství v 6. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 5. kola (3. ročník)

Lucie Nechanická - Ruka

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit něco na způsob "historek z natáčení", tedy okolností, které její vznik provázely?

Většina mých fotografií vzniká spontánně - okamžitě sahám po fotáku jakmile vidím pěkné světlo nebo dostanu bezva nápad, který ihned potřebuju zrealizovat. Vítězná fotka byla kombinace obojího.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínila?

Fotografii se věnuji 4 roky jako koníčku. Prozatím. Pár úspěchů jsem dosáhla minulého roku. Umístila na 3. a poté 1. místě fotosoutěže s Českými dráhami a jedna z mých fotek byla vystavena v pražské minigalerii.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Ačkoliv focení aktu mám hodně ráda, nerada kategorizuji. Vytvářím tedy cokoliv, co se mi líbí a na co mám zrovna chuť.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Používám dva fotáky Canon a dva objektivy (tele a širokoúhlý).

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěla v budoucnu splnit?

Fotografování a cestování jsou mé dva největší koníčky. Ráda bych je jednou spojila v jedno a vytvořila tak svojí profesi snů.

Odkazy na autora:

http://lucinech11.wixsite.com/luciecz
 
https://www.facebook.com/Lnechanicka/?pnref=lhc

 

Děkujeme za odpovědi a gratulujeme k vítězství v 5. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 3. kola (3. ročník)

Stanislav Kompas - Burunďan

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit něco na způsob "historek z natáčení", tedy okolností, které její vznik provázely?

Fotografia vznikla v roku 2009 počas jednej podvečernej prechádzky v malom horskom mestečku Rutovu v Burundi. V tom čase som pracoval ako lekár v miestnej nemocnici v rámci humanitárneho projektu pod záštitou Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave. Chlapec nás počas vychádzky ostražito pozoroval opierajúc sa o neďaleký stĺp. Zaujal ma jednak svojim zaujímavým zovňajškom, prenikavým pohľadom a zvláštnou charizmou, ktorá z neho vyžarovala. 

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínil?

Začiatky môjho fotografovania sú veľmi úzko spojené so začiatkami mojej klinickej praxe lekára a siahajú do roku 2007. V tom čase som sa stal členom Tropic teamu prof. Krčméryho z VŠZaSP sv. Alžbety a zúčastnil som sa viacerých humanitárnych projektov na Haiti, v Burundi a v Lesothe, kde som sa vo voľnom čase snažil dokumentovať život miestnych ľudí a okolitú krajinu. Fotografii sa venujem naďalej čisto amatérsky popri mojom hlavnom životnom poslaní – medicíne.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Veľmi blízka je mi dokumentárna a portrétna fotografia so sociálnym podtónom a v poslednej dobe sa s nadšením venujem konceptuálnej - výtvarnej, kreatívne editovanej fotografii.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Fotografovať som začínal ultrazoomom FUJIFILM S100FS, ktorý však v roku 2010 na Haiti skončil v rukách zlodejov. Odvtedy používam fototechniku Pentax, s ktorou som pre jej spoľahlivosť, odolnosť a univerzálnosť maximálne spokojný.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěl v budoucnu splnit?

Mojím snom je, aby moje fotografie priviedli diváka k zamysleniu sa nad svetom, životom, Bohom, neľahkým osudom ľudí žijúcich v krajinách „globálneho juhu“, aby boli pre ľudí inšpiráciou v snahe pomôcť „blížnemu svojmu“.

 

Děkujeme za odpovědi a gratulujeme k vítězství ve 3. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 2. kola (3. ročník)

Jiří Parůžek - Stavíme hnízdo

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit něco na způsob "historek z natáčení", tedy okolností, které její vznik provázely?

Fotka je z Helgolandu, kde jsem byl se zkušenějším fotografem v květnu 2014. V té době se můj fotografický život počítal pouze na měsíce a tak jsem fotil stylem pokus- omyl, pokus- opět omyl .-)
Tato fotka je z ranního focení terejů, kteří poletovali doslova "na hraně" stínu hnízdní skály a světla vycházejícího slunce. Letovky s teleobjektivem se mi to ráno moc nedařily a tak jsem zkusil kombinaci Dx formátu s makroobjektivem (tamron 90mm), kterou jsem si vyzkoušel už předchozí večer při letovkách v zapadajícím slunku. A některé i vyšly (jak večerní, tak ranní).

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínil?

Fotografování je pro mě opravdu jenom koníček a je to pro mě pořád v první řadě o zážitcích v přírodě. Je to o radosti, když se Vám podaří zachytit nějaký ten prchavý okamžik ze života v přírodě. Říká se, že sdílená radost je vždy dvojnásobná radost - což asi potvrdí všichni fotografové - a tak mám vždy radost pokud mé fotky někoho zaujmou, líbí se, získají nějaké ocenění... ale i zpětná vazba v podobě kritiky je hodně podnětná - a je stejně relevantním důvodem pro presentaci fotek jako případný úspěch fotky. Ano, uspěl jsem v nějakých fotosoutěžích (asi nejvíce si cením vítězství v celoroční fotosoutěži Fotograf roku 2015 v kategorii fotograf roku v přírodě), měl jsem titulní fotku v časopise, ...ale pro mě je asi nejdůležitější zjištění, že rozhodnutí koupit si zrcadlovku bylo jedním z těch lepších rozhodnutí, která jsem v životě udělal - byť trochu pozdě.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Nejbližší mi je focení přírody, konkrétně wildlife fotografie. Má to svoje neopakovatelné kouzlo ..zvířata ani ptáci totiž nerespektují světelnost objektivu nebo jeho minimální zaostřovací vzdálenost, kašlou na pozadí, ignorují Vaše vysněné možnosti kompozice, je jim fuk zda moknete nebo mrznete,..:-) Většinu těchto problémů můžete vyřešit na workshopech (aranžovaná fotografie), kde se fotí zvířata v lidské péči- a taky jsem to i zkusil. Ale moc mě to neoslovilo. Připouštím ale, že jsem rád i za tyto fotky, že aranžované fotky zvířat opravdu kralují na většině webů, jsou asi i komerčně úspěšné a oslovují spousty lidí pro svojí kvalitu. A i když si WS zaplatíte, vyjde to pořád levněji, než když se za každým druhem honíte samostatně kdesi po světě :-) Mě ale u aranžovaného focení chybí ten prožitek, to pozorování přirozeného chování zvěře a ptáků v přirozeném prostředí, není tam ten pocit "vítězství". Tady totiž platí, že jeden plusový bod (povedená fotka) maže všechny předchozí minusové body (tedy všechna předchozí focení, ze kterých jste se vrátili "s prázdnou" ). A některé živočichy na workshopech ani nenafotíte. :-)

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Fotím NIKONEM...a proč..to fakt nevím .-) prostě svého času, co by úplný zajíc ohledně focení, jsem se rozhodl koupit si zrcadlovku. Nikon a canon byly 50/50 - pro mě v té době prašť jako uhoď.
Momentálně mám nikon D7200 a D810 a k tomu mám nikon 300F4, tamron 150-600 a tamron 90mm. Plus spousty a spousty bebeků - od stativů až po maskování.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěl v budoucnu splnit?

Své sny mám, asi jako každý. A i ty fotografické. Ale jak jsem již psal - fotím krátce, začal jsem hodně pozdě ...a tak jsem realista. Sny si raději nechám pro sebe...snad zmíním jen přání, aby mi co nejdéle vydrželo zdraví, abych tu hrůzu, co sebou tahám, dokázal unést na hřbetu a v rukách co nejdéle .-))

 

Děkujeme za odpovědi a blahopřejeme k vítězství ve 2. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 1. kola (3. ročník)

Konstantin Tilberg - Léto v benátských ulicích

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit něco na způsob "historek z natáčení", tedy okolností, které její vznik provázely?

Fotografie vznikla během víkendového výletu do Benátek koncem července. Bylo odpoledne a hrozný vedro. Po několikahodinové procházce, měl jsem hlad a žízeň, jsem proto vyrazil něco si nakoupit do obchodu na Via Giuseppe Garibaldi, kde později vznikla i tato fotka. Po nákupu jsem si dál svačinu ve stínu a pak chvíli stál a sledoval dění. Pálilo slunce, tu a tam se bavili děti a procházeli turisti. Najednou se uprostřed ulici objevil klučina s míčem, zapnul jsem foťák a šel o kousek blíž. Čekal, pak zmáčknul spoušť a zachytil ten skvělý okamžik.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínil?

Fotografovat jsem začal na základce hledáčkovým foťákem. Pak jsem po škole na nějakou dobu s focením přestal, až do chvíle, kdy jsem si koupil digitální fotoaparát. Od té doby fotím pořád. V roce 2010 jsem absolvoval kurz fotografie na Škole kreativní fotografie v Praze a v současnosti je fotografie moje druhá profese. Za poslední dobu jsem se například zúčastnil společné výstavy více autorů v Kongresovém centru Praha, moje fotografie byly rovněž publikovány v článcích iDnes.cz a často také vítězí v různých online soutěžích.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Mám rád portrétní fotografie a street photography. Komerčně také fotím různé druhy společenských akci včetně svateb. Určitým vzorem jsou pro mě velcí klasici, jako např. Henri Cartier-Bresson, Elliott Erwitt, Helmut Newton. 

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Pro komerční fotografii používám Nikon D600 full-frame DSLR s vysoce světelnými objektivy pro nejvyšší kvalitu obrazu. Na street photography a cestování mám FujiFilm X70 a SONY RX100, které nepotřebují hodně místa, jsou lehké a poskytují kvalitní snímky. Taky často fotim mobilem, je to pro mě takový Polaroid současnosti.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěl v budoucnu splnit?

Tím největším fotografickým snem by pro mě bylo zvítězit v nějaké mezinárodní fotografické soutěži a vystavovat svoje fotografie v New Yorku nebo v Paříži :) Taky bych rád vydal svou vlastní knihu.

 

Děkujeme za odpovědi a blahopřejeme k vítězství v 1. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 9. kola (2. ročník)

Ladislav Dvořák

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit něco na způsob "historek z natáčení", tedy okolností, které její vznik provázely?

Tato fotografie vznikla při mých častých ranních toulkách Prahou. Snažím se zachytit tu atmosféru ulice a lidí okolo. Když se člověk pořádně kouká, tak město nabízí spoustu námětů, ale jsou to jen opravdu krátké okamžiky. Proto je třeba se dobře dívat, ale bohužel má to jednu nevýhodu a tou je to časné vstávání.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínil?

Fotografii jsem ůplně propadl asi před dvěma roky. Vše, co mě o ní zajímalo, jsem si vyhledal na internetu a stylem pokus omyl jsem se do fotografování pustil. Moc se mi líbí to hledání nových možností, jak se ve focení zlepšovat. Fotografovaní mám hlavně jako hobby.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Ze všeho nejraději fotografuji na ulici, černobílé streetphoto, je moje srdcovka. Přímo vzory, přiznám se, nemám, ale sleduji různé internetové galerie, na kterých hledám inspiraci. Nechci jen kopírovat, ale snažím se vše vyfotit po svém, prostě originálně.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Poslední rok fotím se Sony A7 druhé řady. Dlouho jsem váhal zda jí pořídit, ale dnes toho opravdu nelituji, protože jsem s ní maximálně spokojen. Kvalita výstupu je ve spojení s objektivy Carl Zeiss na velmi dobré ůrovni a její rozměry mě utvrdily o tom, že jsem koupil dobře.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěl v budoucnu splnit?

Moc rád bych se časem chtěl podívat do nějaké velké světové metropole, kde je opravdový cvrkot.

 

Děkujeme za odpovědi a blahopřejeme k vítězství v 9. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 8. kola (2. ročník)

Alžběta Huclová

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit něco na způsob "historek z natáčení", tedy okolností, které její vznik provázely?

Fotografie vznikla na jaře roku 2016. Jedná se o stylizovanou a naaranžovanou fotografii, kde bylo potřeba asistence. Mou pomocnicí mi byla moje maminka, které tímto moc děkuji.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínila?

Fotografii se věnuji zhruba od 13ti let, kdy jsem dostala svoji první digitální zrcadlovku. Poté jsem nastoupila na střední uměleckou školu Zámeček v Plzni, obor grafický design, fotce jsem se věnovala i nadále. Kromě společných školních výstav jsem vystavovala na festivalu Krok přes hranice v Milínově (2011) a s velkým úspěchem na dvou ročnících výstavy Šťáhlavy - Štáhlavice / život, krajina, lidé (2012 a 2013) v Jízdárně zámku Kozel. V roce 2013 také proběhla výstava s názvem Alžběta Huclová - Zrcadla v plzeňském ZEKE Sushi baru. Dnes tyto fotografie můžete vidět v Bezejmenné čajovně ve Štáhlavicích.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Osou mé fotografické práce je především portrét, autoportrét, akt a krajina. V poslední době se také hodně věnuji reportážní fotografii. Baví mě zachycovat okamžiky, které se už nikdy nezopakují. Je to jiné a mnohem náročnější, než stylizované a předem naaranžované fotografie, kterým jsem se věnovala doposud. Mým velkým vzorem je francouzská fotografka Sophie Ebrard, která zachycuje velmi empaticky všechny aspekty života na film.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Fotím převážně digitálně. Od zimy mám nové tělo Canon 7D Mark II, do té doby jsem používala Canon EOS 450. Nejčastěji využívám objektiv pevnou padesátku, který se hodí na výše zmiňované portréty a autoportréty.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěla v budoucnu splnit?

Chci prostě fotit a svoji práci někde prezentovat a vystavovat. Prozatím mi k tomu slouží má facebooková stránka (bett.ula) a instagramový účet se stejným názvem. Ráda bych zrealizovala, nebo spíše dokončila několik svých projektů a pustila se do spolupráce s dalšími lidmi. (:

 

Děkujeme za odpovědi a blahopřejeme k vítězství v 8. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 7. kola (2. ročník)

Martina Gebarovská

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit něco na způsob "historek z natáčení", tedy okolností, které její vznik provázely?

Tahle magická noc byla jednou z mnoha, kterou jsem zažila v kanadských Severozápadních teritoriích. Strávila jsem tam dva měsíce jako dobrovolník ve srubu mimo civilizaci a polární záře pro nás tančila snad každou jasnou noc. Občas už jste museli chodit se skloněnou hlavu, jinak byste se nikdy nevyspali. No vážně, já tam své první čtyři noci ‘prokoukala’ do vesmíru. Jednoho dne jsme si spolu s dalšími dvěma polárníky postavili iglú a hned ten mrazivý večer (-38) se na nebi roztančila jedna z nejkrásnějších auror, které jsem kdy viděla. Nasvítila jsem si ho dvěma čajovými svíčkami, běhala tam a zpátky a zkoušela různé kompozice a nastavení, dokud jsem nebyla spokojená (a zmrzlá).

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínila?

První zrcadlovku s crop senzorem jsem si pořídila před pěti lety a učila se vše za pochodu a z Youtube videí. Bylo to v době, kdy jsem se rozhodla více věnovat cestování a chtěla jsem si přívážet víc než jen průměrné fotky z dovolené. Tohle je popravdě úplně první fotosoutěž, kterou jsem kdy vyhrála. A taky vlastně skoro první, do které jsem se přihlásila :) Přes rok jsem teď žila v Kanadě a moje fotky byly publikovány v několika kanadských magazínech. Více jak 20 mých fotek je i v prospektech kanadských ambasád po celém světě.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Už od začátku jsem chtěla fotit přírodu a to hlavně krajiny. Baví mě, když je na fotce nějaká postava, která tak udává měřítko a pro mě i funguje jako takové spojení člověka a přírody. I proto miluji práci kanadského fotografa Paula Zizky, kterého jsem v Kanadě poznala i osobně a dodnes jsme v kontaktu. Je to neuvěřitelně pokorný a inspirativní člověk, který neskutečně tvrdě pracoval na svém snu stát se fotografem. Nyní je právem jedním z nejuznávanějších landscape fotografů na světě.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Před pár měsíci jsem si pořídila svůj první full frame - Canon 6D. Předtím jsem měla pět let Canon 60D, takže si na ten nový pořád zvykám. Většinou s sebou vozím tři skla - Sigma Art 50mm f1.4 na portréty, Canon 17-40mm L f4 na krajinu a Rokinon 14mm f2.8 na astro fotografii, se kterou jsem začala teprve v lednu. Ještě chci pořídit teleobjektiv Canon 70-200mm, protože i v té krajinářské fotografii dokáže dělat divy a dát všemu úplně jiný rozměr.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěla v budoucnu splnit?

Láká mě wildlife photography. Dokážu hodiny a hodiny skoro bez hnutí sedět na jednom místě a pozorovat, co se kde kolem mě v přírodě šustne. Bylo by krásné některé z těch kouzelných prchavých momentů zachytit. Jenže jak hodně cestuji, tak na teleobjektiv už není v krosně moc místa. Snad časem, pokud se třeba jednoho dne více usadím. Jsem ráda, pokud můžu lidem ukázat krásy našeho světa, takže chci nadále sdílet mé fotky na svých stránkách www.zasvymsnem.com a www.dreamingandwandering.com a třeba tak další lidi inspirovat k objevování naší krásné planety.

 

Děkujeme za odpovědi a blahopřejeme k vítězství v 7. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 6. kola (2. ročník)

Stanislav Novak

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit něco na způsob "historek z natáčení", tedy okolností, které její vznik provázely?

As I enjoy street photography, I keep camera close to my hand as much as possible. This particular photography was not planned either. Madame was standing in the tram drowned deeply into her thoughts - thoughts of youth, vitality, transience, husband, son, life... Or was she thinking about all the groceries that she needs to buy on the open market just behind the Jelačić Square, for family gathering she was organizing that day? What did she look like to you? So anyway, tram was standing at traffic lights and one thing led to another. Although she looks dissatisfied or maybe even sad on the picture, I can assure you that the moment I had jumped in front of her and pulled a few shots she gave me a really nice and warm smile.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínil?

I am an amateur photographer. However, this form of expression is slowly expanding into a more professional sphere which suits me since I would like to do it professionally one day. I create conceptual photography, stock photography, which includes studio work as well. Still I prefer street photography. So far, I have presented my work at numerous national and international group exhibitions, and last year I had first solo exhibition in Zagreb called "Photo City". Photo "Lucky 13" is part of these photo series.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

As I mentioned previously, my favorite genre is street photography. It is all about that specific moment at that very point in time, never to be repeated. If you don't capture it, it is lost forever. People and situations in combination often tell me more than just one story. And then again, every photo on its own tells a story in eyes and heads of each particular viewer.I find Tošo Dabac and Marija Braut inspirational, as they had been passing through the same streets, haustors and squares in Zagreb, only in another time.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

I use Nikon D3000 and Sony A200. Mostly with a 35mm prime lens. I find Nikon 35mm DX with 1.8 aperture great for street photography - small, sharp, fast and light. These are entry level cameras, but they provide enough atm. I do believe that a photographer is more important than an equipment, no matter how corny it sounds. Yes, with better and more professional equipment you absolutely gain on the technical quality of the photos, but the photographer's eye still needs to recognize the right moment.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěl v budoucnu splnit?

I plan to take pictures. Create photos and let them create stories on their own in the mind of a beholder. And yes, get better equipment ofc. when possible ;)

 

Děkujeme za odpovědi a gratulujeme k vítězství v 6. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 5. kola (2. ročník)

Jan Karban

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit něco na způsob "historek z natáčení", tedy okolností, které její vznik provázely?

Fotografii jsem vyfotil jednoho rána při východu slunce, když jsem chtěl pořídit fotografii mlhy vznášející se nad rybníkem. Při hledání nejlepší kompozice jsem se brodil hustým rákosím mě zaujala tato vážka. Byla celá obalená v kapkách ranní rosy. Rychle jsem začal připravovat stativ a fotoaparát, po chvíli mi došlo, že musí být tak zmrzlá, že mi nikam neodletí a tak jsem v klidu udělal mnoho snímků a vytvořil moji nejoblíbenější fotografii.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínil?

Fotografii se věnuji od 12 let, dostal jsem tehdy digitální fotoaparát od rodičů a vyhrál školní soutěž s fotografiemi květin. Jako středoškolák  jsem si z peněz z brigád koupil první digitální zrcadlovku. Učím se fotit sám pomocí odborných knížek a článků, nejvíce mě naučila metoda pokus omyl. Fotografování je pro mě hlavně koníček, který mě donutí jít do přírody nebo mezi lidi.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Nejraději fotografuji krajinu a všechno spojené s přírodou, téma volím hlavně podle nálady a příležitosti. Obdivuji hlavně expediční fotografy, kteří překonávají hory a pralesy, a reportéry, kteří se nebojí vydat do míst zasažených katastrofou.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Používám Canon 600d se základním objektivem. Přesvědčilo mě doporučení otce a přátel. Jsem s ním velmi spokojený.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěl v budoucnu splnit?

Chtěl bych mít na fotografování více času. Nyní mi dost času zabere studium vysoké školy. Studuji stavební inženýrství, takže na svých prázdninových cestách chci fotit zajímavé stavby. Mám rád i volnou krajinu a přírodu, nepřístupná místa, hlavně v horách. Chci spojit focení s dobrodružstvím. Snažím se našetřit na novou a lepší techniku a na cestování.

 

Děkujeme za odpovědi a gratulujeme k vítězství v 5. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 4. kola (2. ročník)

Ilona Hromádková

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit něco na způsob "historek z natáčení", tedy okolností, které její vznik provázely?

Snímek „Sám“ byl pořízen na pláži ve městě Waterloo v Anglii. Byli jsme s manželem na týdení dovolené ve městě Liverpool a odtud jsme plánovali výlety nejen tedy po městě a památkách, ale i kousek dále. Manžel na Google Earth nastudoval místa, která by byla v dosahu a která zároveň vypadají zajímavě. Cíl podvečerního výletu bylo městečko Waterloo. Pár zastávek vlakem a pak rychlá chůze, abychom stihli západ slunce. Prázdná pláž, jen sochy, které se dívají na nekonečné moře. Na horizontu se plaví nákladní loď a sluníčko pomalu zapadá, nastává příliv. Hladina stoupá, mořské vlny pomalu zaplavují sochy (možná jich tam bylo dvacet .. třicet …), které jsou po pláži rozmístěné. Bohužel nevím kdo a proč je tady umístil, ani jak dlouho už tam takhle stojí, ale atmosféra posledních slunečních paprsků byla kouzelná a stála za tu podívanou.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínila?

Fotografování jsem měla jako malého koníčka už v mládí, tedy v době, kdy se fotilo na svitkový film. Napjatě jsem pak měsíc očekávala kolik vyvolaných snímků budu v obálce mít a kolik bude na vyvolaném kinofilmu jen černých či bílých políček. Můj první fotoaparát a zároveň na dlouho poslední v té době byl fotoaparát české výroby značky Corina.

Počátky mého „fotografování“, tedy kdy jsem začala nejen „cvakat“, ale postupně se i něčemu učit, se dají datovat od r. 2009. Existovala a stále existuje galerie mobilních fotografií, tedy snímky pořízené jen a pouze mobilním telefonem. V této galerii jsou zaznamenávány reakce ostatních uživatelů, z nichž někteří jen kritizují (myslím, že oprávněná kritika dopomáhá k lepším výsledkům, ovšem pokud sami chceme), ale i malé výjimky, kteří ochotně poradí. A chtít něco dokázat sobě i těm kolem mne, mne nutilo ke studiu fotografie na internetu i v literatuře.

Mezi své úspěchy bych mohla zmínit výběry fotografií odbornou porotou otištěných do fotografických časopisů, ohodnocení či pěkná umístění ve fotografických soutěžích, taktéž je pro mne velká odměna vítězství jarního i podzimního kola ve Škole kreativní fotografie a v neposlední řadě uznání od přátel či rodiny.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Ráda fotím přírodu, veškerou tu malou havěť, kterou jsem ještě donedávna ani neznala nebo spíše neviděla. Architekturu se kterou se setkáváme a kterou vyhledáváme spolu s manželem na svých výletech, taktéž kochání se krajinou, která nám dodává energii, když odjedeme z města. Ale samozřejmě mne baví i sport a street.

Fotografické vzory nemám, ale mám ráda snímky Jana Saudka a Sáry Saudkové. Ale je spousta dalších fotografů, kteří mne i motivují. V Ostravě, kde bydlím, bych zmínila např. Borise Rennera, který zachycuje právě industriální Ostravu a její památky.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Asi po třech letech mobilního fotografování jsem na doporučení dobrých kamarádů došla k závěru pořídit si fotoaparát. Byla mi doporučena značka Olympus a proto jsem si koupila starší kompakt s výměnnými objektivy, Olympus řady PEN, E-PL1. Značce Olympus jsem zůstala věrna, takže po PL1 přišla na řadu PL3. Nyní k fotografování používám OM-D E-M10 se čtyřmi výměnnými objektivy a taktéž jsem propadla kouzlu bokehu pevného objektivu Helios.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěla v budoucnu splnit?

Jelikož s uspořádáním výstavy jsou nemalé starosti a taktéž rozhodnout se pro téma výstavy fotografií, nechávám tuto otázku prozatím otevřenou. Přání je uspořádat jednou společnou výstavu mých a manželových fotografií, protože bez něj bych nikdy tak daleko nedošla …. :-)

 

Děkujeme za odpovědi a blahopřejeme k vítězství ve 4. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 3. kola (2. ročník)

Tomáš Holub

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit něco na způsob "historek z natáčení", tedy okolností, které její vznik provázely?

Fotografie byla pořízena při průjezdu horským průsmykem Col d'Aubisque ve francouzských Pyrenejích, na jaře loňského roku. Projížděli jsme zmiňovaným průsmykem ve výšce 1709 m, který bývá pravidelně součástí Tour de France. Přímo v sedle jsme ještě v mracích obdivovali obrovské makety silničních kol. Drobně pršelo, ale v dálce se po bouřce oblačnost roztrhávala. Kousek jsme popojeli, když v tom si pár paprsků slunce našlo cestu oblačností a rozzářilo travnaté a deštěm namoklé horské louky. Nádherný okamžik! Na stativ ani použití filtrů nebyl čas. Po pár vteřinách se opět zatáhlo a slunce jsme pak viděli až následující den.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínil?

Určitě se jedná o koníček. O koníček, který už mě asi bude provázet celý život. Rád se zapojuji do různých fotosoutěží - tedy těch, ve kterých fotografie vybírá odborná porota a soutěž má vypovídající úroveň. A občas se nějaké to umístění podaří a potěší. Někdy se moje fotografie objeví v některém z outdoor časopisů, jindy v katalogu oblečení pro sport a pobyt v přírodě. Asi nejnovějším úspěchem je otištění fotografie v prestižním NIKON kalendáři 2016 - toho si nesmírně vážím.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Jsem krajinář, nicméně jsou i okamžiky, kdy objektiv s chutí zaměřím na nějaké to makro, architekturu, němou i lidskou tvář. Snažím se fotit s radostí - tak, aby fotografie měla duši a atmosféru. To se můžete podívat sami na mých stránkách http://www.holubtomas.cz/

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Když jsem byl přesvědčen, že by fotografie mohla být to, co mě začne naplňovat, koupil jsem v roce 2003 první kinofilmovou zrcadlovku Canon. Po letech, kdy se do popředí začala „drát“ digitální technika, myslel jsem, že analogové fotografování na kinofilmové políčko mě nikdy neopustí a že to budu já, kdo bude odpůrcem těchto novot. Jenže v roce 2006 jsem přivezl z Patagonie 16 poničených filmů od silného RTG a na trhu se začaly objevovat digitální zrcadlovky, ani na chvíli jsem nezaváhal. Momentálně mám Nikon D600 se širokoúhlým objektivem Nikon 17-35 / 2.8 a pevný objektiv Sigma 150 / 2.8.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěl v budoucnu splnit?

Moje fotografické cíle jsou úzce spjaté s těmi cestovatelskými, stále jsem asi spíše fotící cestovatel než cestující fotograf. Jedním ze snů je vidět a nafotit polární záři. Nicméně těch míst, kam bych chtěl ještě zavítat, je spousta.

 

Děkujeme za odpovědi a blahopřejeme k vítězství ve 3. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 2. kola (2. ročník)

Lukas Duran

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit něco na způsob "historek z natáčení", tedy okolností, které její vznik provázely?

Fotografia street patrí medzi obľúbené z môjho portfolia. Je to vlastne séria troch fotografií, ktoré majú podobnú uličnú atmosféru. Príbeh, ktorý fotografia vyjadruje si už každý môže predstaviť podľa seba, aspoň to bude rozmanitejšie.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínil?

Fotografii sa venujem približne od roku 2009, ako samouk. Od prvého momentu ma oslovila hlavne inscenovaná fotografia spojená aj s úpravami vo Photoshope. A tak je tomu viac-menej aj dnes. Veľmi ma potešila prezentácia mojej tvorby na festivale Fotosféra v Prahe, tiež prezentovanie napríklad v Slovak Art Magazine, Fresh Art Magazine či český creativelife.cz.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Mám v obľube viac žánrov fotografii, ale najviac fotografiu, ktorej myšlienku môžeme dotvoriť, alebo zvýrazniť pomocou Photoshopu, konceptuálna fotografia. Obdivujem tvorbu Martina Stranku, tiež Kylea Thomsona a neskutočne krásne portréty od Anky Zhuravlevevy. Blízka mi je tvorba veľmi šikovných slovenských autoriek Andrei Koporovej a Márii Švarobovej.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Dlho som používal Nikon D90, približne pred rokom som prešiel na Nikon D810 (objektívy Nikkor 85mm, 60mm a Tamron 24-70). Prechod na D810 bol z dôvodou, že som sa fotografii začal venovať aj komerčne.

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěl v budoucnu splnit?

Nejak sa nad tým nezamýšľam, úspech pre mňa je, keď vidím nejaký posun vo svojej tvorbe. A som rád tomu, že ma to neprestáva baviť. :-)

 

Děkujeme za odpovědi a blahopřejeme k vítězství ve 2. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦

 

Pět otázek pro vítěze 1. kola (2. ročník)

Petra Šochmanová

 

1) Můžete nám krátce okomentovat svou vítěznou fotografii a nastínit něco na způsob "historek z natáčení", tedy okolností, které její vznik provázely?

Tato fotografie vznikla počátkem léta (nebo koncem jara) kdy bylo první pořádné vedro a s dcerami jsem trávila víkend na chatě. Holky blbly na houpačce a proti sluníčku si vzaly slamáky. Když jsem tu scénu viděla, zvolala jsem jen "Zůstaňte tak ani se nehněte!", čapla jsem foťák a zachytila tento vtipný moment.

2) Jak dlouho a jakým způsobem se fotografii věnujete a jaké další své případné úspěchy byste zmínila?

Fotografování je mým velkým koníčkem, kterému jsem se začala věnovat před sedmi lety. Jsem samouk a fotím pocitově. U fotek pro mě není důležitá technická kvalita, ale hlavně výraz. Z mých úspěchů zmíním 2. místo v soutěži Fotograf roku 2013 nebo výběr mezi Mistry Week of life a s tím spojený rozhovor a publikování mých fotografií v časopisu Fotovideo. K radosti mi ale určitě stačí, když lidé na moje fotografie pozitivně reagují a cítí skrze ně to co se do nich snažím vložit.

3) Jaká oblast či jaký druh fotografie je vám nejbližší a máte nějaké své fotografické vzory?

Nejraději mám černobílé fotografie, je to prostě klasika, ale i barevné mnohdy dovedou oslovit. Ráda fotím momentky, takové to dění okolo sebe a bez přípravy. Nemám ráda strojené fotky. Taky je mi blízká street photography nebo vlastně cokoliv co mě něčím zaujme. Hodně mě baví všelijaké křivky, pruhy, kola, kruhy, čtverce, věci co zajímavě dotváří kompozici. Jinak žádný konkrétní vzor nemám, ale je spousta fotografií, které mě zaujmou, i když jsou od někoho neznámého.

4) Jakou fotografickou techniku používáte a proč?

Fotografickou techniku... asi tu, která se zrovna hodí. Dříve jsem používala hodně prioritu času, teď zas zkouším prioritu clony. Ostatní věci si většinou intuitivně nastavím sama. 

5) Máte nějaké své fotografické sny a přání, které byste si chtěla v budoucnu splnit?

Jeden z mých fotografických snů byl vyhrát foťák, což mi jen o kousek uniklo. Nakonec jsem si díky tomu koupila sama úžasný Fujifilm X30 a nemůžu si ho vynachválit. A jinak jsem skromná, postačí mi, když se moje fotografie budou líbit a budu spokojená.

 

Děkujeme za odpovědi a blahopřejeme k vítězství v 1. kole soutěže FOTOSTART!

 

♦ ♦ ♦